Nova tehnika kiseonika sa visokim protokom je bezbedna kao i standardne metode anestezije tokom operacije gornjih disajnih puteva bez cevi kod dece, prema istraživanju Univerziteta u Kvinslendu. Istraživanje je objavljeno u The Lancet Respiratory Medicine.
Vanredni profesor Suzan Hamfris iz UK-ovog Centra za istraživanje zdravlja dece vodila je randomizovano kontrolisano ispitivanje koje je upoređivalo standardnu isporuku kiseonika tokom anestezije sa tehnikom koja isporučuje kiseonik mnogo većim brzinama preko malih nazalnih zubaca.
„Deca pod opštom anestezijom za operaciju za ispravljanje problema u disajnim putevima su u opasnosti od niskog nivoa kiseonika, a operacija se često mora prekinuti da bi se povećala oksigenacija“, rekao je dr Hamfris.
„Naše ispitivanje je pokazalo da je isporuka kiseonika visokog protoka tokom anestezije za operaciju disajnih puteva bez cevi bila neprekidna i uspešna u 89% slučajeva, u poređenju sa 88% slučajeva koji su koristili standardnu negu. Tehnika visokog protoka kroz nos daje anesteziologima drugu opciju u odlučivanju kako je najbolje za isporuku kiseonika deci koja su podvrgnuta ovoj vrsti operacije“.
Ispitivanje visokog protoka kiseonika za hirurgiju dečjih disajnih puteva, poznato kao HAMSTER Trial, najveće je ikada te vrste.
Ispitivao je rezultate anestezije kod 497 dece uzrasta do 16 godina i uključivao anesteziologe i hirurge za uho, nos i grlo u 5 australijskih tercijarnih bolnica.
Koautor profesor Andreas Schibler sa Vesli istraživačkog instituta u Kvinslendu rekao je da je operacija gornjih disajnih puteva bez cevi uobičajena, ali složena procedura, u kojoj anesteziolog i hirurg dele isto operativno polje – gornji disajni put.
„Mikrolaringoskopija, gde hirurg pregleda gornje i donje disajne puteve u potrazi za abnormalnostima, zahteva od anesteziologa da koristi metodu isporuke kiseonika bez cevi kako bi omogućio potpuno nesmetano posmatranje celog disajnog puta“, rekao je dr Šibler.
„Rezultati ovog ispitivanja eliminišu nesigurnost u vezi sa optimalnim metodama oksigenacije tokom ove vrste operacije, jer i kiseonik sa visokim protokom i standardna nega izgledaju podjednako bezbedni. Ovo označava značajan napredak u opcijama oksigenacije u znanju o anesteziji pedijatrijskih disajnih puteva.“
Dečija bolnica u Kvinslendu, Dečija bolnica u Vestmidu, Bolnica za žene i decu, Južna Australija, Kraljevska dečija bolnica, Viktorija i Dečja bolnica u Pertu su učestvovale u istraživanju.