Delegati južnih baptista su izrazili zabrinutost u sredu zbog uobičajenog postupanja sa vantelesnom oplodnjom, usvajajući rezoluciju koja naglašava negativne posledice stvaranja viška zamrznutih embriona. U rezoluciji se ističe da taj višak embriona često dovodi do uništavanja embrionalnog ljudskog života. Pozivajući članove na razmatranje etičkih implikacija tehnologije, delegati su istovremeno izrazili saučešće prema parovima koji se suočavaju sa bolnom stvarnošću neplodnosti.
Smatra se da su embrioni ljudska bića od samog trenutka oplodnje, bilo da se taj proces odvija u materici ili u laboratoriji putem vantelesne oplodnje. Ova perspektiva odražava stav Vrhovnog suda Alabame koji je zaključio da zamrznuti embrioni imaju puna prava kao ljudi. U skladu s tim, država Alabama je donela zakon koji štiti pružaoce vantelesne oplodnje od krivičnog gonjenja i tužbi, pokazujući podršku ovoj tehnologiji čiju primenu pronalaze mnogi parovi koji se bore sa neplodnošću.
Pored toga, rezolucija je pozvala parove da usvoje višak zamrznutih embriona koji bi inače bili uništeni. Kritikujući rutinsku praksu stvaranja više embriona za zamrzavanje, rezolucija je takođe osudila korišćenje embriona u eksperimentima, kao i metode koje dehumanizuju proces određivanja života i genetskog sortiranja zasnovanog na genetskim karakteristikama i roditeljskim preferencijama.
Kristen Ferguson, predsednica odbora za rezolucije, istakla je da je ova rezolucija prvi korak Južne baptističke konvencije u istraživanju etičkih aspekata vantelesne oplodnje, istovremeno zadržavajući duboko ukorenjeno uverenje u „svetost ljudskog embriona“. Naglasila je važnost otvaranja dijaloga o ovim pitanjima, pružajući priliku južnim baptistima da razmisle o implikacijama vezanim za IVF.
Vantelesna oplodnja se često smatra mogućim rešenjem za parove koji se suočavaju sa poteškoćama u začeću. Ovaj proces podrazumeva uzimanje jajnih ćelija žene i njihovo kombinovanje sa spermom muškarca kako bi se formirao oplođeni embrion, koji se zatim prenosi u matericu u nadi da će rezultirati trudnoćom.
IVF se sprovodi u ciklusima i često zahteva više pokušaja pre nego što se postigne uspešna trudnoća, prema Američkom koledžu akušera i ginekologa. Postupak može koristiti jajne ćelije i spermu para ili donatora.
Od 1980-ih, najveće protestantsko telo u zemlji postavilo je suprotstavljanje abortusu kao glavni prioritet. Međutim, sa promenom pravnog okvira u vezi sa abortusom, nova pitanja, uključujući IVF, postala su centralna tema rasprava.
Ova rezolucija jasno ukazuje na to da verovanje južnih baptista da život počinje od začeća obuhvata i embrione stvorene vantelesnom oplodnjom. Na kongresnom podu, delegati su izneli različite stavove o etičnosti IVF-a, od pozitivnih iskustava parova do kritika prakse.
Albert Moler, poznati teolog i konzervativni aktivista, oštro je kritikovao IVF, nazivajući ga „komodifikacijom embriona“ koja ugrožava ljudsko dostojanstvo. Izrazio je protivljenje i mogućnosti da ljudi postanu roditelji van tradicionalnog braka.
U zaključku, ova rezolucija poziva vladu da preduzme mere koje će osigurati poštovanje dostojanstva zamrznutih embrionalnih bića, ističući važnost usklađivanja zakona sa poštovanjem ljudskog života embriona.