Naučnici su otkrili postojanje značajnih naslaga jutarnjeg mraza na vrhovima vulkana u regionu Tharsis na Marsu, prema novoj studiji objavljenoj danas u časopisu Nature Geoscience. Ovo otkriće pruža uvid u složene procese razmene vode između površine i atmosfere Marsa, što je ključno za buduća ljudska istraživanja.
Analiza slika u boji visoke rezolucije, koje je prikupila sonda Ekomars Trace Gas Orbiter (TGO) Evropske svemirske agencije (ESA), otkrila je prisustvo mraza na vulkanima Olimp, Arsija, Askrej Montes i Ceraunius Tholus. Ovo je potvrđeno dodatnim opservacijama ESA-ine sonde Mars Express i NOMAD spektrometra na TGO-u.
Numeričke simulacije marsovske klime pokazale su da površinske temperature vulkana omogućavaju postojanje smrznute vode, posebno tokom najhladnijih godišnjih doba na Marsu. Temperature na vrhovima vulkana variraju između -130°C i -30°C, što omogućava formiranje tankog sloja mraza, debljine samo 10 mikrometara.
Spektroskopska analiza, kojom su se razlikovale vodene i ugljen-dioksidne naslage, zajedno sa numeričkim simulacijama, podržava hipotezu o zaleđivanju vode. Ova saznanja su ključna za buduće misije na Marsu, jer bi prikupljena voda mogla zadovoljiti potrebe astronauta tokom nekoliko godina.
Ovo otkriće ne samo da unapređuje naše razumevanje trenutnog ciklusa vode na Marsu, već omogućava i bolje predviđanje vremenskih uslova, što je od vitalnog značaja za planiranje budućih istraživanja i potencijalne kolonizacije Crvene planete.