Početkom maja, belgijski kralj Filip posetio je ivicu pustinje Namib u Namibiji kako bi inaugurisao ambiciozan projekat koji ima za cilj dekarbonizaciju evropske industrije i transformaciju namibijske ekonomije kroz čistu energiju. Na događaju su prisustvovali i predsednik Namibije Nangolo Mbumba i belgijska ministarka energetike Tine Van der Straten.
Ovaj projekat, nazvan Cleanergi Solutions, predviđa proizvodnju zelenog vodonika u blizini luke Valvis Bej, čime se Namibija pozicionira kao budući centar za ovu tehnologiju. Zeleni vodonik, dobijen elektrolizom vode uz korišćenje obnovljivih izvora energije, smatra se ključem za čistiji transport i tešku industriju.
„Zaista smo veoma posvećeni ovom putu vodonika i zelenog vodonika,“ rekla je Van der Straten.
Namibija se oslanja na potpuno novi lanac snabdevanja koji obuhvata proizvodnju vodonika, konverziju u amonijak za transport, kao i povezane „zelene“ proizvode. Ovaj projekat je deo šireg plana koji uključuje investicije Evropske investicione banke (500 miliona evra) i holandske kompanije Invest International (milijardu dolara za namibijski fond za vodonik).
Cleanergi je zajednički poduhvat između belgijske brodarske kompanije Compagnie Maritime Belge SA (CMB) iz Antverpena i lokalne firme Ohlthaver & List Group. Prva komercijalna fabrika zelenog vodonika u Namibiji biće izgrađena po ceni od 30 miliona dolara, delimično finansirana nemačkim kreditom od 10 miliona dolara. Plan je da se prikupi 3,5 milijardi dolara za izgradnju fabrike amonijaka i novih skladišnih i izvoznih objekata koje planira Luka Antverpen-Briž.
„Naši kupci traže od nas da očistimo naš postupak kako bismo bili sigurni da više ne emitujemo CO2, tako da moramo da pronađemo alternativu za dizel,“ rekao je Aleksandar Saveris, izvršni direktor CMB-a.
CMB je već naručio 45 brodova na amonijak iz Kine, planirajući povećanje proizvodnje u zemlji koja ima obilje jeftine obnovljive energije, a Namibija je upravo takva zemlja.
Ovaj projekat može transformisati Namibiju, naciju od 2,8 miliona stanovnika, sa bruto domaćim proizvodom od oko 13 milijardi dolara. Namibija je poznata po svojoj pustoši, ali upravo ta dostupnost zemlje, uz obilje sunca i vetra, čini je idealnom za proizvodnju obnovljive energije, uprkos konkurenciji iz Čilea, Saudijske Arabije i susedne Južne Afrike.