Skupština Crne Gore usvojila je kasno sinoć pet preostalih zakona potrebnih za dobijanje Izveštaja o proceni ispunjenosti privremenih merila u poglavljima 23 i 24 (IBAR), u pregovorima s Evropskom unijom.
Uoči glasanja u parlament su došli premijer Milojko Spajić, potpredsednik Vlade Aleksa Bečić, ministri unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, evropskih poslova Maida Gorčević i spoljnih poslova Filip Ivanović.
Prethodno je juče usvojeno sedam zakona.
IBAR (Interim Benchmark Assessment Report) je ocena koliko je država kandidat ispunila privremenih merila u poglavljima 23 – Pravosuđe i temeljna prava i 24 – Pravda, sloboda i bezbednost.
Usvojene su izmene zakona o sprečavanju korupcije, o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom delatnošću, o medijima, o nacionalnom javnom emiteru – Javnom medijskom servisu Crne Gore, te o audiovizuelnim medijskim uslugama.
Najveću pažnju izazvao je set medijskih zakona odnosno izmene Zakona o RTCG. Radna grupa koja je godinu i po radila na tim zakonima i iza čijeg je rada stalo Ministarstvo kulture i medija je predložilo da se pooštre kriterijumi za izbor menadžmenta RTCG.
Kabinet premijera je, međutim, izmenio te odredbe i Skupštini predao verziju koja, po oceni stručne javnosti, znači punu kontrolu vlade nad javnim servisom i „crtanje mesta“ za aktuelnog direktora Borisa Raonića, koji ne bi mogao biti ponovo izabran ukoliko bi uslovi bili pooštreni.
Opozicija je kritikovala Vladu što su zakoni kasno dostavljeni, navodila da su manjkavi ali i najavila da će glasati za njih zbog evropskog puta Crne Gore.
Vladajuća koalicija Za budućnost Crne Gore, koju čine stranke bivšeg proruskog Demokratskog fronta, su ocenile da Crnoj Gori ne trebaju zakoni zbog „štrika“ EU već zbog borbe protiv korupcije i kriminala.
U međuvremenu je u petak, 7. juna Evropska komisija preporučila održavanje Međuvladine konferencija sa Crnom Gorom i uputila pozitivan Izveštaj o ispunjenosti privremenih merila u poglavljima 23 i 24 (IBAR), prenose podgorički mediji.
Evropska komisija je konstatovala da je Crna Gora, sveukupno, ispunila privremene standarde, dostigla dobar rezultat na nivou usklađenosti i napreduje u primeni pravnih tekovina Evropske unije i evropskih standarda u poglavljima 23 i 24.