Od početka 2024. godine, Nemačka je zabeležila značajan porast u broju deportacija, sa 30% više deportovanih osoba nego prethodne godine. Portparol nemačkog ministarstva unutrašnjih poslova izjavio je da su stroži zakoni koji su stupili na snagu glavni razlog za ovaj porast, prenosi Hina pozivajući se na agenciju dpa.
Do sada je ove godine evidentirano 6.316 deportacija, dok je u istom periodu prošle godine taj broj iznosio 4.792. Tokom 2023. godine, Nemačka je deportovala ukupno 16.430 ljudi, u poređenju sa 12.945 u 2022. godini.
Najviše deportacija se vrši u Severnu Makedoniju, Gruziju i Austriju, kao i u druge zemlje članice Evropske unije, jer su mnogi migranti živeli u tim zemljama pre dolaska u Nemačku i prema EU pravilima, trebalo bi da prođu procedure za dobijanje azila u tim zemljama.
Deportacije su postale aktuelna tema nakon što je avganistanski imigrant ubio nemačkog policajca u Manhajmu. Nemačka do sada nije deportovala državljane Avganistana i Sirije zbog nebezbednih uslova u tim zemljama.
Nemački kancelar Olaf Šolc je izjavio da želi ponovo dozvoliti deportaciju teških kriminalaca u Avganistan i Siriju. Ministarstvo unutrašnjih poslova trenutno razmatra moguće načine za sprovođenje ove inicijative.
Organizacija za prava izbeglica Pro Asil osudila je Šolcovu inicijativu, navodeći da međunarodni zakon jasno zabranjuje deportacije u Avganistan i Siriju zbog poznate upotrebe mučenja i nehumanog kažnjavanja u tim zemljama.
Nemačko ministarstvo spoljnih poslova takođe je upozorilo na opasnost saradnje sa talibanima, koji trenutno vladaju Avganistanom, u vezi sa deportacijama. Portparol nemačke ministarke spoljnih poslova Analen Berbok istakao je da nemačka vlada ne priznaje talibansku vladu i ne sarađuje sa njom, osim u povremenim kontaktima „na tehničkom nivou“ u pojedinačnim slučajevima.
Talibani su ranije pokazali otvorenost za saradnju u pogledu prihvatanja avganistanskih kriminalaca i opasnih pojedinaca, ali je međunarodno priznanje talibanske vlade uslov za bilo kakvu repatrijaciju.