Naučnici ‘čitaju’ poruke u hemijskim tragovima koje su ostavili stanovnici koralnih grebena

Naučnici ‘čitaju’ poruke u hemijskim tragovima koje su ostavili stanovnici koralnih grebena

Koje vrste žive u ovom koralnom grebenu i da li su zdrave? Hemijski tragovi koje emituju morski organizmi mogli bi da sadrže te informacije. Ali u podvodnom okruženju, nevidljiva jedinjenja stvaraju složenu „supu“ koju je naučnicima teško dešifrovati.

Sada su istraživači demonstrirali način za ekstrakciju i identifikaciju ovih indikatorskih jedinjenja u morskoj vodi. Pronašli su metabolite koji ranije nisu otkriveni na grebenima, uključujući tri koja mogu predstavljati različite organizme grebena. Nalazi su objavljeni u Journal of Proteome Research.

Biljke i životinje koje žive u koralnim grebenima oslobađaju različite supstance, od složenih makromolekula do pojedinačnih aminokiselina, u okolnu vodu. Da bi utvrdili koji bi mogli da identifikuju stanovnike ekosistema i da se koriste za merenje zdravlja koralnog grebena, naučnici treba da pripreme uzorke vode za analizu tako što će koncentrisati jedinjenja i odvojiti ih od slane čorbe.

Oni prvenstveno koncentrišu i sakupljaju ova rastvorena jedinjenja iz morske vode na lepljivim membranama. Međutim, ovom metodom nedostaju mnoga važna jedinjenja koja sadrže azot, kiseonik i sumpor koja proizvode morski organizmi. Ovi metaboliti se ne vezuju dobro za materijale membrane i prisutni su na izuzetno niskim nivoima u morskoj vodi.

Da bi prevazišli ove izazove, Brianna Garcia, Ami Apprill, Elizabeth Kujavinski i kolege iz Voods Hole Oceanographic Institution testirali su tehniku koja je modifikovala rastvorene metabolite pre nego što su ekstrahovani iz morske vode u oblik koji je kompatibilan sa membranskim materijalima, omogućavajući im da se koncentrišu i analiziraju. .

Prvo, istraživači su prikupili i filtrirali uzorke vode sa pet koralnih grebena oko američkih Devičanskih ostrva. Zatim su koristili niz reakcija za pričvršćivanje benzoil funkcionalne grupe na rastvorene metabolite koji sadrže amin i alkohol. Zatim je tim ekstrahovao modifikovane metabolite iz uzoraka i procenio njihov sastav i koncentracije pomoću tečne hromatografije-masene spektrometrije.

Primenom ove nove tehnike, istraživači su identifikovali 23 metabolita koji prethodnim studijama nisu identifikovani u blizini koralnih grebena, uključujući aminokiseline, amine, pirimidin nukleozide i organosulfonske kiseline, koji su uključeni u fotosintezu i rast organizma. Kada su istraživači analizirali svoje podatke, otkrili su da:

Istraživači kažu da ova studija uspešno pokazuje kako prikupiti prethodno zanemarena, ekološki relevantna jedinjenja u ekosistemima koralnih grebena koja bi se mogla koristiti za praćenje efekata klimatskih promena, prirodnih poremećaja i aktivnosti bolesti.