U četvrtak je grupa južnokorejskih aktivista saopštila da je poslala velike balone s propagandnim letcima u Severnu Koreju, što je izazvalo oštru reakciju Pjongjanga. Aktivnosti ove grupe, predvođene severnokorejskim prebegom Park Sang-hakom, uključuju slanje 10 balona sa 200.000 letaka, USB stikova s K-pop pesmama, južnokorejskim dramama i novčanicama od jednog dolara.
Severna Koreja je zapretila da će odgovoriti slanjem balona sa đubrivom i smećem preko granice, kao što je to učinila prethodne sedmice. Ovaj potez je viđen kao odgovor na dugotrajne balonske aktivnosti koje Pjongjang smatra pokušajem podrivanja vladavine Kim Džong Una.
Severna Koreja je izrazila svoje nezadovoljstvo putem Kim Jo Džong, sestre lidera Kim Džong Una, koja je istakla da je kampanja lansiranja balona za otpatke bila odgovor na provokativne akcije južnokorejskih aktivista. Pjongjang je zapretio da će nastaviti sa slanjem balona s otpadom ako se aktivnosti s letcima ne obustave.
Reakcija Južne Koreje bila je odlučna. Vlada je suspendovala sporazum o ublažavanju napetosti sa Severnom Korejom iz 2018. godine, što omogućava ponovno pokretanje vojnih vežbi i propagandnih aktivnosti na granici. Ove aktivnosti, uključujući vežbe gađanja i propagandu, verovatno će dodatno razbesneti Severnu Koreju.
U međuvremenu, Sjedinjene Države su preletele bombarder B-1B iznad Korejskog poluostrva kao deo precizno vođene vežbe bombardovanja sa Južnom Korejom, što je prvi put u poslednjih sedam godina. Severna Koreja je u prošlosti odgovarala na takve prelete američkih aviona provokativnim raketnim testovima.
Od 2022. godine, Severna Koreja je intenzivirala svoje testove oružja, pokušavajući da proširi svoj nuklearni arsenal i osigura veće spoljne ustupke u eventualnim diplomatskim pregovorima sa Sjedinjenim Državama. Analitičari smatraju da se situacija na Korejskom poluostrvu može dodatno zakomplikovati ako se ne pronađe način za smanjenje napetosti između dve Koreje.