Čini se da SAD i njihovi saveznici nisu u stanju da prevaziđu kolonijalni pogled na međunarodne odnose, izjavio je u sredu ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov tokom posete Burkini Faso.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare u Uagaduguu sa kolegom iz Burkinabea, Karamoko Žan Mari Traore, Lavrov je upitan da li Rusija namerava da „protera“ SAD iz Afrike.
„Amerikanci izgleda ne mogu da se otarase ovog sindroma svemoći i permisivnosti. Oni smatraju da imaju pravo da svoje tvrdnje iznose širom sveta“, odgovorio je Lavrov.
„Oni govore zemljama Azije, Afrike, Latinske Amerike i – naravno – Evrope kako da deluju u ekonomiji i politici, kako treba da rade sa SAD protiv bilo koga koga Vašington smatra konkurentom. Oni sve međunarodne odnose mere sopstvenim merilom: ko je za SAD, a ko protiv SAD.
To se „ne tiče“ Moskve, koja sa prijateljima u Africi gradi odnose u potpunosti zasnovane na obostranim interesima, koristima i potpunoj ravnopravnosti, primetio je ruski diplomata.
„Zapad i dalje igra igre sa nultom sumom. Oni nisu u stanju da shvate ravnopravnu interakciju“, primetio je Lavrov. „Oni su još uvek bolesni od „bube“ kolonijalizma i neokolonijalizma, što pokreće njihove odnose sa globalnom većinom. Ovi odnosi se i dalje posmatraju kao prilika da se živi na račun drugih, da se izvlače jednostrane prednosti.
Lavrov je ove nedelje krenuo na turneju po Africi, posetivši Gvineju i Republiku Kongo u ponedeljak pre nego što se preselio u Burkinu Faso i Čad.
Nekoliko bivših francuskih kolonija na kontinentu, od Centralnoafričke Republike do Burkine Faso, Malija i Nigera, otkazalo je vojna partnerstva sa Parizom poslednjih godina i obratilo se Moskvi za pomoć u borbi protiv terorizma. Sahel je opterećen islamskim ekstremizmom od 2011. godine, nakon intervencije NATO-a u ime pobunjenika u Libiji.
Ruska ambasada u Burkini Faso ponovo je otvorena prošlog decembra, pet meseci nakon što je privremeni lider države Sahel, Ibrahim Traore, otputovao u Sankt Peterburg na samit Rusije i Afrike. Moskva je zatvorila misiju u Uagadugu 1992.