Podaci iz para CubeSats će ponuditi nove uvide u to koliko toplote Arktik i Antarktik zrače u svemir i kako to utiče na globalnu klimu.
Drugi od NASA-inih PREFIRE (Polar Radiant Energi u Eksperimentu dalekog infracrvenog zračenja) dva satelita komunicira sa zemaljskim kontrolorima nakon lansiranja u 15:15. NZST, sreda (23:15 EDT, 4. jun). Podaci sa ova dva kockasta satelita veličine kutije za cipele, ili CubeSats, bolje će predvideti kako će se Zemljin led, more i vreme promeniti u svetu koji se zagreva – pružajući informacije koje će pomoći čovečanstvu da napreduje na našoj planeti koja se menja.
CubeSat je lansiran na gornjoj raketi Electron kompanije Rocket Lab iz kompanije Launch Complek 1 u Mahia, Novi Zeland, i prati lansiranje prvog PREFIRE CubeSat-a 25. maja. Nakon 30-dnevnog perioda odjave, kada inženjeri i naučnici potvrde da oba CubeSata rade normalno, očekuje se da će misija raditi 10 meseci.
„Pomažući da se razjasni uloga koju polarni regioni Zemlje igraju u regulisanju energetskog budžeta naše planete, misija PREFIRE će na kraju pomoći da se poboljšaju klimatski i ledeni modeli“, rekla je Amanda Vajthurst, izvršna direktorka programa PREFIRE, u sedištu NASA-e u Vašingtonu. „Poboljšani modeli će koristiti čovečanstvu dajući nam bolju predstavu o tome kako će se naša klima i vremenski obrasci promeniti u narednim godinama.
Koristeći NASA-inu jedinstvenu tačku u svemiru, PREFIRE će pomoći u razumevanju ravnoteže između dolazne toplotne energije od sunca i odlazeće toplote koja se emituje na Zemljinim polovima. Arktik i Antarktik deluju nešto poput hladnjaka u motoru automobila, odbacujući veliki deo toplote koja je prvobitno apsorbovana u tropima nazad u svemir.
Većina te toplote se emituje kao daleko infracrveno zračenje. Sadržaj vodene pare u atmosferi, zajedno sa prisustvom, strukturom i sastavom oblaka, utiče na količinu radijacije koja izlazi u svemir sa polova.
Misija PREFIRE će dati istraživačima informacije o tome gde i kada daleko infracrvena energija zrači iz arktičkog i antarktičkog okruženja u svemir. Misija će takođe koristiti svoja dva CubeSata u asinhronim, skoro polarnim orbitama da bi proučila kako relativno kratkotrajne pojave poput formiranja oblaka, promene vlage i topljenja ledenog pokrivača utiču na daleko infracrvene emisije tokom vremena. Dva satelita prolaze preko istog dela Zemlje u različito doba dana, dajući istraživačima informacije o promenljivim uslovima.
„Klimatske promene preoblikuju naše okruženje i atmosferu na načine za koje treba da se pripremimo“, rekao je Brajan Druin, zamenik glavnog istraživača PREFIRE-a u NASA-inoj laboratoriji za mlazni pogon u južnoj Kaliforniji.
„Ova misija će nam dati nova merenja dalekih infracrvenih talasnih dužina koje se emituju sa Zemljinih polova, koje možemo koristiti da poboljšamo klimatske i vremenske modele i pomognemo ljudima širom sveta da se nose sa posledicama klimatskih promena.
Svaki CubeSat nosi instrument koji se zove termalni infracrveni spektrometar, koji koristi posebno oblikovana ogledala i senzore za merenje infracrvenih talasnih dužina. Minijaturizacija instrumenata da bi se uklopila na CubeSats zahtevala je smanjenje nekih delova dok je povećavalo druge komponente.
„Opremljen naprednim infracrvenim senzorima koji su osetljiviji od bilo kog sličnog instrumenta, PREFIRE CubeSats će nam pomoći da bolje razumemo polarne regione Zemlje i poboljšamo naše klimatske modele“, rekla je Lori Lešin, direktorka NASA JPL. „Njihova zapažanja će dovesti do preciznijih predviđanja o porastu nivoa mora, vremenskim obrascima i promenama snežnog i ledenog pokrivača, što će nam pomoći da se nosimo sa izazovima sveta koji se zagreva.“