Tim kardiologa iz Ochsner Health-a je u prestižnom časopisu JAMA Cardiology objavio rezultate studije koja upoređuje dve strategije lečenja pacijenata sa atrijalnom fibrilacijom (AF) i gojaznošću. Članak pod naslovom „Dvostruka protiv pojedinačne kardioverzije atrijalne fibrilacije kod pacijenata sa gojaznošću“ zasnovan je na višecentričnom, zaslepljenom, randomizovanom kliničkom ispitivanju sprovedenom u tri Ochsner zdravstvene ustanove.
Atrijalna fibrilacija je najčešći abnormalni srčani ritam, a njena prevalencija raste zajedno sa gojaznošću, što predstavlja značajne izazove za zdravstveni sistem i kvalitet života pacijenata. Do 2050. godine očekuje se da će između 6 i 16 miliona Amerikanaca biti pogođeno AF, dok će do 2030. otprilike polovina odraslih biti klasifikovana kao gojazna.
Dr Džošua Ejmond, glavni autor studije, istakao je značaj nalaza: „S obzirom na sve veću prevalenciju atrijalne fibrilacije i gojaznosti, naši nalazi nude kritičan uvid u optimizaciju strategija lečenja za ovu rastuću demografiju pacijenata.“
Studija je istraživala efikasnost dvostruke jednosmerne struje kardioverzije (DCCV) u odnosu na pojedinačnu kardioverziju. DCCV je osnovni tretman za obnovu sinusnog ritma kod pacijenata sa perzistentnom AF. Standardni postupak, međutim, često nije uspešan kod pacijenata sa gojaznošću, sa stopom neuspeha između 20% i 35%, u poređenju sa manje od 10% u opštoj populaciji.
Neuspeh kardioverzije može dovesti do višestrukih šokova, produžene sedacije i nelagodnosti kod pacijenata. Dvostruki DCCV koristi dva seta defibrilatora za isporuku istovremenih šokova, što rezultira višom energijom i gustinom struje u atrijalni srčani mišić. Studija je pokazala da je dvostruki DCCV bio značajno efikasniji, sa stopom uspešnosti od 98%, u poređenju sa 86% kod pojedinačnog DCCV, bez povećanog rizika od neželjenih događaja ili nelagodnosti kod pacijenata.
Dr Daniel Morin, stariji autor studije, izjavio je: „Ovo istraživanje naglašava neophodnost optimizacije strategija kardioverzije za gojazne pacijente sa atrijalnom fibrilacijom. Pokazujući poboljšanu efikasnost dvostruke kardioverzije, zalažemo se za prilagođen pristup koji može značajno poboljšati ishode pacijenata, smanjiti proceduralne komplikacije i poboljšati ukupan kvalitet života ove visokorizične populacije.“