Društveni mediji su toliko prepuni dezinformacija u vezi sa vakcinacijom u detinjstvu, da zdravstveni radnici moraju biti spremni da pruže adekvatne informacije i podrže roditelje kako bi obezbedili informisano donošenje odluka, pokazala je nova studija.
Predvođena istraživačem medicinskih sestara i babica dr Suzan Smit sa Fakulteta medicinskih sestara i zdravstvenih nauka Univerziteta Flinders, studija je razmatrala značajnu ulogu koju društveni mediji igraju u oblikovanju percepcije i izbora roditelja u vezi sa vakcinacijom u detinjstvu.
Rad „Istraživanje uticaja društvenih medija na donošenje odluka o vakcinama kod roditelja: netnografija“ objavljen je u časopisu Therapeutic Advances in Vaccines and Immunotherapy.
„Roditelji se sve više okreću društvenim medijima za informacije u vezi sa zdravljem i iako mogu da obezbede pristup vrednom i pratećem materijalu, takođe mogu da pojačaju neodlučnost u vezi sa vakcinom zbog širenja dezinformacija“, kaže dr Smit, takođe bivša zdravstvena zaštita majke. medicinska sestra.
„Kako neodlučnost o vakcinaciji nastavlja da raste u zemljama sa visokim prihodima, uključujući Australiju, moramo da obezbedimo koordinisane napore da poboljšamo kvalitet informacija dostupnih roditeljima na mreži.
Studija je pogledala onlajn zajednicu na Fejsbuku, kreiranu posebno za istraživanje, koja je podstakla otvorene diskusije o izboru vakcina u trudnoći i roditeljstvu.
Tokom godinu dana prikupljanja podataka, pojavile su se tri glavne teme: zabrinutost za bezbednost vakcina, emocionalna debata i pitanja oko pandemije COVID-19, uključujući mandate vakcina.
„Otkrili smo da su roditelji koji se aktivno angažuju u onlajn zajednicama često izloženi širokom spektru mišljenja, što može ili pojačati njihovu odluku o vakcinaciji ili povećati njihovu neodlučnost“, kaže dr Smit.
„Dezinformacije su bile velike, uključujući netačne informacije o sastojcima vakcine i nuspojavama, koje su deljene zajedno sa memovima koji izazivaju strah i teorijama zavere protiv neophodnosti vakcinacije u detinjstvu.
Istraživanje je takođe istraživalo emocionalni uticaj društvenih medija na roditelje, pri čemu argumenti sa obe strane ograde doprinose neodlučnosti roditelja.
„Neočekivani aspekt našeg istraživanja bio je stepen agresije i vitriola kojem su roditelji koji oklevaju od vakcine bili izloženi na Fejsbuk stranici, što je moglo da izazove strah i uznemirenost kod neodlučnih“, kaže dr Smit.
„Zagovornici vakcinacije su bili skloni da ismevaju, umesto da podstiču zdravu diskusiju koja je možda pomogla roditelju da razume prednosti imunizacije.
„Ako želimo da pomognemo ljudima da donesu informisane odluke, moramo da stvorimo više podržavajuća onlajn okruženja u kojima roditelji mogu da pristupe tačnim informacijama i da se osećaju sigurni u svoje izbore.
Autori kažu da istraživanje naglašava složenu prirodu donošenja odluka o vakcinama i uticajnu ulogu društvenih medija i poziva zdravstvene radnike da se pridruže u borbi kako bi pomogli roditeljima.
„Moramo da obezbedimo da roditelji dobijaju blagovremene i osetljive informacije o imunizacijama tokom trudnoće i u ranom roditeljstvu kako bismo ograničili potrebu da idu na internet za dalje informacije“, kaže dr Smit.
„Razumevanjem lakoće pristupa dezinformacijama, njihovog uticaja na donošenje odluka i motivisanosti da reaguju na odgovarajući način, zdravstveni radnici će biti u boljoj poziciji da reaguju i osiguraju da su roditelji dobro informisani.