U utorak, članovi američkog Kongresa istakli su da je Kineska Komunistička partija, koja je pre 35 godina poslala tenkove protiv mirnih studenata na Trgu Tjenanmen, i danas jednako nemilosrdna i supresivna kao i tada, upućujući oštru poruku dok obeležavaju godišnjicu ovog događaja.
Raja Krishnamoorthi, istaknuti demokratski član Komiteta Predstavničkog doma za pitanja Kine, upozorio je da će kineski lider Si Đinping koristiti nasilje kako bi postigao svoje ciljeve, baš kao što su to činili i njegovi prethodnici.
Kongresmen iz Ilinoisa naglasio je da Si Đinping, kada govori o suzbijanju subverzivnih aktivnosti, zapravo signalizira da će se Kineska partija ponovo koristiti silom, poput poslanih tenkova, protiv svih koji se bore za slobodu.
Ove komemoracije, koje uključuju bivše vođe pokreta Tjenanmen i mlađe aktiviste iz Kine i Hong Konga, dolaze u trenutku kada se Vašington okreće novoj politici prema Kini, smatrajući njen rastući uticaj potencijalnom pretnjom svetskom poretku. Postoje i napetosti između dve zemlje zbog militarizacije Južnog kineskog mora i pretnji koje Peking upućuje Tajvanu.
Dok se u Vašingtonu održavaju komemoracije, Kina i Hong Kong zabranjuju bilo kakvo sećanje na ovaj događaj od donošenja zakona o nacionalnoj bezbednosti 2020. godine.
Iako kineska vlada tvrdi da je suzbijanje pokreta na Tjenanmenu doprinelo ekonomskom prosperitetu u narednim decenijama, kritičari ukazuju da Peking nije napredovao u promovisanju demokratije i ljudskih prava.
Nancy Pelosi, bivša predsednica Predstavničkog doma i dugogodišnja borac za prodemokratski pokret u Kini, istakla je da je važno da Amerika podrži borbu za ljudska prava kako bi zadržala moralni autoritet.
Bivši studentski lideri, poput Zhou Fengsua i Vang Dana, ističu da je krvavi obračun na Tjenanmenu i dalje relevantan danas kao poziv na buđenje protiv kineske komunističke partije.
Stejt department SAD-a se pridružio sećanju na žrtve Tjenanmena i izrazio solidarnost sa onima koji se i danas bore za ljudska prava širom Kine.