Naučnici bi trebalo da se fokusiraju na interakcije između T i B ćelija kako bi pronašli bolje tretmane za autoimune poremećaje, kao što je reumatoidni artritis, prema novoj studiji sa Univerziteta u Sariju. Studija je objavljena u časopisu Klinička i translaciona medicina.
Istraživači sistemske biologije otkrili su da bi naš metabolizam mogao da igra veliku ulogu u delikatnom balansiranju između T i B ćelija, što dovodi do autoimunih bolesti. Studija je takođe pronašla dokaze da promene u metabolizmu izazvane starenjem dodaju dodatne rizike.
Dr Mateo Barberis, vodeći autor studije sa Škole bioloških nauka, rekao je: „Predložili smo novi način lečenja autoimunih bolesti fokusirajući se na metabolizam imunih ćelija, poput T i B ćelija. Možemo pronaći efikasnije tretmane razumevanjem načina na koji ove ćelije interaguju da bi promenile svoje ponašanje usled promena u obradi energije našeg tela.
„Ovaj pristup objedinjuje različite oblasti, kao što su zapaljenje i imunometabolizam, kako naš imuni sistem koristi energiju i efekte starenja.
T i B ćelije su specijalizovana bela krvna zrnca koja igraju ključnu ulogu u našem imunološkom sistemu. T ćelije pomažu u identifikaciji i napadu zaraženih ćelija, dok B ćelije stvaraju antitela za neutralizaciju štetnih napadača poput virusa i bakterija. Kroz međusobnu regulaciju, T i B ćelije mogu da zadovolje metaboličke potrebe potrebne u svakoj fazi njihovog razvoja.
Tim je sproveo temeljnu kritičku analizu trenutne literature u različitim oblastima, kao što su zapaljenje i imunometabolizam, da bi sveobuhvatno razumeo uključene procese, gde se integrišu metabolički, signalni i epigenetski putevi.
Dr Mateo Barberis je dodao: „Ovaj pristup predviđa terapeutske tretmane autoimunih poremećaja kroz strategiju prenamene lekova koji su sposobni da istovremeno ciljaju imuni sistem i metabolizam. To je obećavajući pravac koji bi mogao da dovede do boljih načina za upravljanje stanjima kao što su lupus ili višestruki skleroza“.