Sjedinjene Države pozivaju Savet bezbednosti UN na podršku planu za okončanje rata u Gazi

Sjedinjene Države pozivaju Savet bezbednosti UN na podršku planu za okončanje rata u Gazi

Sjedinjene Države su u ponedeljak pozvale Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija da podrži trofazni plan koji je najavio predsednik Džo Bajden, s ciljem okončanja skoro osmomesečnog rata u Gazi, oslobađanja svih talaca i slanja ogromne pomoći na razorenu teritoriju.

Američka ambasadorka Linda Tomas-Grinfild izjavila je da su Sjedinjene Države prosledile nacrt rezolucije ostalim članovima saveta, pozivajući ih da podrže predlog za okončanje sukoba koji je započeo iznenadnim napadom Hamasa na jug Izraela 7. oktobra, u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi, većinom izraelskih civila.

„Brojni lideri i vlade, uključujući i one iz regiona, podržali su ovaj plan i pozivamo Savet bezbednosti da im se pridruži u pozivu na sprovođenje ovog sporazuma bez odlaganja i bez daljih uslova“, rekla je Tomas-Grinfild u saopštenju.

Kratki nacrt rezolucije, koji je dobio Asošijeted pres, pozdravlja sporazum od 31. maja koji je najavio Bajden i poziva Hamas da ga „u potpunosti prihvati i primeni njegove uslove bez odlaganja i bez uslova“. Hamas je rekao da na predlog gleda „pozitivno“.

Kada je Bajden to objavio, nazvao je to izraelskom ponudom koja uključuje „trajni prekid vatre“ i izraelsko povlačenje iz Gaze ako Hamas oslobodi sve taoce koje drži.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je u ponedeljak svojim tvrdolinijaškim vladajućim partnerima da bi predlog koji je Bajden najavio ispunio cilj Izraela da uništi Hamas, prema lokalnim medijima. Ultranacionalisti su zapretili da će srušiti njegovu vladu ako Netanijahu pristane na dogovor koji ne eliminiše Hamas.

Netanjahu je u ponedeljak pred parlamentarnim komitetom za spoljne poslove i odbranu rekao da je Bajden dao nacrt sporazuma, ali ne i sve detalje, ističući da postoje „praznine“.

Bajden je rekao da će prva faza predloženog sporazuma trajati šest nedelja i uključivati „potpuni i potpuni prekid vatre“, povlačenje izraelskih snaga iz svih naseljenih oblasti Gaze i oslobađanje nekih talaca, uključujući žene, starije osobe i ranjene, u zamenu za oslobađanje stotina palestinskih zatvorenika. Američki taoci bi u ovoj fazi bili pušteni, a ostaci ubijenih talaca vraćeni njihovim porodicama. Došlo bi do povećanja humanitarne pomoći, sa 600 kamiona dnevno koji bi ulazili u Gazu.

U drugoj fazi bi svi ostali živi taoci bili oslobođeni, uključujući vojnike, a izraelske snage bi se povukle iz Gaze. Bajden je rekao da će, ako Hamas ispuni svoje obaveze, privremeni prekid vatre postati „trajni prekid neprijateljstava“.

Oko 250 ljudi, uglavnom izraelskih civila, oteto je 7. oktobra, a zatim je više od 100 oslobođeno u kratkom primirju krajem novembra i početkom decembra. Izrael kaže da se veruje da je oko 80 talaca još uvek u zarobljeništvu, pored posmrtnih ostataka još oko 43 taoca.

Izraelsko bombardovanje i kopnene ofanzive u Gazi, kojom vlada Hamas, ubile su više od 36.000 Palestinaca, prema Ministarstvu zdravlja Gaze, koje ne pravi razliku između boraca i civila.

Treća faza plana koji je najavio Bajden poziva na početak velike rekonstrukcije Gaze, koja se suočava sa decenijama obnove od razaranja izazvanog ratom.

U nacrtu rezolucije naglašava se važnost da se Izrael i Hamas pridržavaju sporazuma nakon što se on postigne, „sa ciljem trajnog prekida neprijateljstava, i poziva sve države članice i Ujedinjene nacije da podrže njegovu implementaciju“.

Nacrt bi takođe ponovio „nepokolebljivu posvećenost” saveta rešenju sa dve države i naglasio važnost ujedinjenja pojasa Gaze i Zapadne obale pod palestinskim vlastima.

Tomas-Grinfild je naglasila da su članovi Saveta bezbednosti „dosledno pozivali na korake navedene u ovom sporazumu: vraćanje talaca kućama, obezbeđivanje potpunog prekida vatre, omogućavanje priliva humanitarne pomoći u Gazi i obnavljanje osnovnih usluga, i postavljanje terena za dugoročni plan rekonstrukcije Gaze.“

„Članovi saveta ne bi trebalo da propuste ovu priliku“, rekla je ona. „Moramo govoriti jednim glasom u podršci ovom dogovoru.“

U ponedeljak su ministri spoljnih poslova pet ključnih arapskih zemalja — Jordana, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Saudijske Arabije, Katara i Egipta — pozvali Izrael i Hamas da razmotre Bajdenov predlog „ozbiljno i pozitivno“.

Grupa od sedam velikih industrijalizovanih zemalja – SAD, Britanija, Francuska, Nemačka, Japan, Kanada i Italija – takođe je podržala plan o prekidu vatre.