Kineski svemirski brod koji nosi kamenje sa druge strane Meseca napušta površinu Meseca

Kineski svemirski brod koji nosi kamenje sa druge strane Meseca napušta površinu Meseca

Kina je objavila da je svemirska letelica, koja nosi uzorke kamenja i zemlje sa suprotne strane Meseca, započela svoje putovanje nazad na Zemlju. Ascender sonde Čang’e-6 je poleteo u utorak ujutro po pekinškom vremenu i uspešno ušao u unapred podešenu orbitu oko Meseca, prema informacijama Kineske nacionalne svemirske uprave. Lansiranje sonde Chang’e-6 se desilo prošlog meseca, a njen lender je sletio na suprotnoj strani Meseca u nedelju.

Svemirska letelica je uspešno smestila uzorke sakupljene sa Meseca u kontejner unutar ascendera sonde, prema navodima svemirske agencije, Sinhua. Plan je da se kontejner prebaci u kapsulu za ponovni ulazak, koja će se vratiti na Zemlju u pustinjama kineskog regiona Unutrašnje Mongolije oko 25. juna.

Misije na suprotnoj strani Meseca predstavljaju poseban izazov zbog okolnosti da Mesec nije okrenut prema Zemlji, što zahteva upotrebu relejnog satelita za održavanje komunikacije. Teren na suprotnoj strani Meseca je krševitiji, sa manje ravnih površina za sletanje.

Prema izveštaju Sinhua, sonda je sletela u basen Južni pol-Aitken, impaktan krater formiran pre više od 4 milijarde godina, koji je dubok 13 kilometara i ima prečnik od 2.500 kilometara. Ovaj krater je najstariji i najveći na Mesecu, pružajući dragocene informacije o prošlosti Meseca. Veliki udarac koji je stvorio ovaj krater možda je izbacio materijale iz dubljih slojeva ispod površine.

Ovo je šesta misija u okviru kineskog programa istraživanja Meseca Čang’e, nazvanog po kineskoj boginji Meseca. Ova misija je druga koja je dizajnirana da donese uzorke sa Meseca, nakon što je Chang’e 5 to uspešno obavio sa bliske strane Meseca 2020. godine.

Kineski program istraživanja Meseca je deo sve većeg rivalstva između Kine, Sjedinjenih Američkih Država, Japana, Indije i drugih zemalja. Kina je uspostavila svoju svemirsku stanicu u orbiti i redovno šalje posade tamo.

Kina ima ambiciozan cilj da postavi čoveka na Mesec pre 2030. godine, što bi je učinilo drugom nacijom posle SAD koja je to uspela. SAD planira da ponovo spusti astronaute na Mesec, prvi put nakon više od 50 godina, iako je NASA nedavno pomerala ciljni datum za ovaj poduhvat na 2026. godinu.