Troje mladih istraživača napravilo je zapanjujuće otkriće u pustinji Severne Dakote – kost Tiranosaurusa Reksa koja je virila iz zemlje. Kaiden Madsen (9), Liam Fisher (7) i Jessin Fisher (10) otkrili su fosil tokom šetnje kroz fosilno bogato područje Hell Creek formacije, poznate po izuzetno očuvanim fosilima dinosaurusa.
Otkriće su objavili na konferenciji za novinare, dok se radnici u Denverskom muzeju prirode i nauke pripremaju da izvade fosil na specijalnoj izložbi pod nazivom „Teen Rex Prep Lab“. Izložba će se otvoriti 21. juna, zajedno sa premijerom filma „T.REX“ koji dokumentuje ovo otkriće.
Sve je počelo kada su dečaci zajedno sa Samom Fisherom, ocem braće Fisher, krenuli u šetnju po zemljištu u vlasništvu Biroa za upravljanje zemljištem. Prva kost, za koju su isprva mislili da je „komad-osaurus“ – neidentifikovani fragment, na kraju se ispostavila kao deo mladog T. Reksa, starog oko 67 miliona godina.
Sem Fisher je snimio sliku i poslao je Tajleru Lajsonu, kustosu paleontologije u Denverskom muzeju. Lajson je u početku mislio da je reč o kosti dinosaurus pačjeg kljuna, ali iskopavanja su otkrila donju vilicu sa prepoznatljivim zubima T. Reksa, potvrdivši da je otkriće mnogo značajnije.
Iskopavanje je započeto prošlog leta i tim je uključivao i sestru Emalin Fisher (14). Otkriveni su delovi noge, kuk, karlica, nekoliko repnih kostiju i značajan deo lobanje.
Fosil, nazvan „Braća“ od milja, procenjuje se da pripada mladom T. Reksu starom 13 do 15 godina, teškom oko 1.587 kilograma, što je dve trećine težine odraslog T. Reksa.
Javnost će moći da prati proces otkrivanja fosila u muzeju u Denveru, za šta se procenjuje da će trajati godinu dana.
Jessin Fisher, strastveni ljubitelj dinosaurusa i budući paleontolog, nastavio je svoju potragu za fosilima, a nedavno je pronašao i oklop kornjače. Njegov savet drugoj deci je jednostavan: „Odložite elektroniku i izađite u prirodu.“
Ovo otkriće ne samo da je uzbudilo mlade istraživače već i pruža priliku javnosti da se upozna sa fascinantnim svetom paleontologije i dinosaurusima.