Kilauea, jedan od najaktivnijih vulkana na svetu, započeo je erupciju u udaljenoj oblasti Havaja koja je poslednji put bila aktivna pre pola veka, saopštila je Havajska opservatorija za vulkane američkog Geološkog zavoda. Erupcija se dešava oko 1 milju južno od kaldeire Kilauea, unutar Nacionalnog parka Havajski vulkani koji je poslednji put eruptirao 1974. godine. Ova oblast je bila zatvorena za javnost od 2008. godine zbog različitih opasnosti kao što su pucanje tla, nestabilnost zida kratera i odroni kamenja.
Opservatorija USGS potvrdila je da je lava trenutno vidljiva na veb kamerama, što ukazuje na izbijanje lave iz pukotina. Prethodna erupcija 1974. godine trajala je svega šest sati, dok je za sada teško proceniti trajanje ove aktuelne erupcije. Iako erupcija trenutno traje, dešava se na udaljenoj lokaciji unutar Nacionalnog parka i karakteriše je mala eruptivna zapremina, ne predstavljajući neposrednu pretnju po ljudima ili ključnoj infrastrukturi, kako je saopšteno iz opservatorije.
Gradonačelnik Velikog ostrva Mič Rot istakao je da su stanovnici ovog područja navikli na erupcije koje se dešavaju unutar parka. Naglasio je da je ovo jedno od najbezbednijih mesta gde se erupcija mogla dogoditi, te da nijedna imovina nije u opasnosti. Glavna opasnost tokom erupcija Kilauea tradicionalno je vulkanski gas koji stvara vulkanski smog, poznat kao „vog“. Ovaj smog može biti štetan po zdravlje stanovnika i posetilaca, oštetiti biljke i uticati na stoku, upozorila je opservatorija.
Mič Rot je takođe izrazio zabrinutost u vezi sa kvalitetom vazduha, posebno za zajednice Oceanviev i Naalehu. Opservatorija je zabeležila oko 250 zemljotresa ispod vrha Kilauea u satima pre početka erupcije. Planira da svakodnevno objavljuje ažurirane informacije o toku erupcije i eventualnim značajnim promenama u vulkanskoj aktivnosti.