Rusija i Kina su „blizu“ zamene SVIFT-a

Rusija i Kina su „blizu“ zamene SVIFT-a

Moskva i Peking razvijaju sistem poravnanja koji bi mogao da omogući prekogranične transakcije bez upotrebe zapadnog sistema za razmenu finansijskih poruka SVIFT, otkrio je komesar za poslovna prava ruskog predsednika Boris Titov.

Govoreći o rezultatima međunarodne konferencije „Rusija i Kina: Saradnja u novoj eri“ održane u Moskvi prošle nedelje, Titov je rekao za TASS da su dve zemlje ubrzale napore da pređu sa SVIFT-a na trgovinu u svojim nacionalnim valutama.

„Mnoge regionalne banke ga već zamenjuju (SVIFT) kineskim analognim CIPS-om“, rekao je zvaničnik u ponedeljak, dodajući da će upotreba kineskog sistema za plaćanja u juanima nastaviti da se širi.

Titov je takođe ruski predsednik Komiteta prijateljstva Kine i Rusije za mir i razvoj.

Moskva promoviše sopstveni domaći platni sistem kao pouzdanu alternativu SVIFT-u otkako su mnoge banke u zemlji isključene iz zapadne finansijske mreže 2022.

Ruski SPFS međubankarski sistem za razmenu poruka kreiran je 2014. godine i funkcioniše kao SVIFT. Osigurava siguran prenos finansijskih poruka između banaka unutar i van zemlje.

U januaru je Banka Rusije saopštila da je 557 banaka i stranih organizacija iz 20 zemalja dobilo pristup SPFS.

Ruski predsednik Vladimir Putin je više puta pozivao na nove, nezavisne finansijske platforme za međunarodna poravnanja, naglašavajući da bi globalna ekonomija trebalo da bude otvorenija i nepristrasnija.

Prema rečima Titova, odluka da se u transakcijama pređe uglavnom na rublje i juane dovela je do snažnog podsticaja u rusko-kineskoj trgovini. Obim bilateralne trgovine u 2023. dostigao je 240 milijardi dolara, pri čemu je ruski uvoz iz Kine skočio za skoro 47 odsto na 111 milijardi dolara, a izvoz u tu azijsku zemlju za 12,7 odsto na 129 milijardi dolara.

Titov je govorio i o pojačanoj investicionoj saradnji, tvrdeći da je u Rusiji i Kini realizovano nekoliko desetina investicionih projekata preko Ruskog fonda za direktna ulaganja (RFIF).