Novi matematički okvir baca svetlo na to kako ćelije komuniciraju da bi formirale embrion

Novi matematički okvir baca svetlo na to kako ćelije komuniciraju da bi formirale embrion

Biološki procesi zavise od spajanja i interakcije delova slagalice. Pod određenim uslovima, ove interakcije mogu stvoriti nešto novo bez spoljnog uticaja. Ovo se zove samoorganizacija, kao što se vidi u jatu riba ili jatu ptica. Zanimljivo je da se embrion sisara razvija slično.

U članku objavljenom u časopisu PNAS, David Bruckner i Gašper Tkačik sa Instituta za nauku i tehnologiju Austrije (ISTA) uvode matematički okvir koji analizira ovaj proces i predviđa njegove optimalne parametre. Ovaj pristup predstavlja objedinjujući matematički jezik za opisivanje biološke samoorganizacije u embrionalnom razvoju i šire.

Kada se embrion razvije, potrebno je stvoriti mnogo tipova ćelija sa različitim funkcijama. Na primer, neke ćelije će postati deo oka i snimati vizuelne stimuluse, dok će druge biti deo creva i pomoći u varenju hrane. Da bi odredile svoje uloge, ćelije stalno komuniciraju jedna sa drugom koristeći hemijske signale.

Zahvaljujući ovoj komunikaciji, tokom razvoja sve je dobro sinhronizovano i koordinisano, a ipak ne postoji centralna kontrola odgovorna za to. Ćelijski kolektiv je samoorganizovan i orkestriran interakcijama između pojedinaca. Svaka ćelija reaguje na signale svojih suseda. Na osnovu takve samoorganizacije, embrion sisara se razvija od jedne oplođene jajne ćelije u višećelijski organizam.

U prirodi, samoorganizacija je svuda oko nas: možemo je posmatrati u ribljim jatama, ptičjim jatima ili kolektivima insekata, pa čak i u mikroskopskim procesima koje regulišu ćelije. NOMIS saradnik i ISTA postdoc David Bruckner je zainteresovan za bolje razumevanje ovih procesa sa teorijske tačke gledišta. Njegov fokus leži na embrionalnom razvoju — složenom procesu kojim upravljaju genetika i ćelije koje međusobno komuniciraju.

Tokom embrionalnog razvoja, jedna oplođena ćelija pretvara se u višećelijski embrion koji sadrži organe sa puno različitih karakteristika. „Za mnoge korake u ovom razvojnom procesu, sistem nema ekstrinzični signal koji ga usmerava šta da radi. Postoji suštinsko svojstvo sistema koje mu omogućava da uspostavi obrasce i strukture“, kaže Brikner. „Intrinzično svojstvo je ono što je poznato kao samoorganizacija.

Čak i sa nepredvidivim faktorima — koje fizičari nazivaju „šumom“ — embrionalni obrasci se formiraju pouzdano i dosledno. Poslednjih godina, naučnici su stekli dublje razumevanje molekularnih detalja koji pokreću ovaj složeni proces. Međutim, nedostajao je matematički okvir za analizu i kvantifikaciju njegovog učinka. Jezik teorije informacija daje odgovore.

Premošćivanje stručnosti

„Teorija informacija je univerzalni jezik za kvantifikaciju strukture i pravilnosti u statističkim ansamblima, koji su kolekcija replika istog procesa. Embrionalni razvoj se može posmatrati kao takav proces koji reproduktivno generiše funkcionalne organizme koji su veoma slični, ali ne i identični,“ kaže Gašper Tkačik, profesor na ISTA i stručnjak za ovu oblast.

Tkačik je proučavao kako se informacije obrađuju u biološkim sistemima, na primer u embrionu muve. „U ranom embrionu muve obrasci nisu samoorganizovani“, nastavlja on. „Majka muva stavlja hemikalije u jaje koje upućuju ćelije na to koje radnje da preduzmu.“

Pošto je grupa Tkačik već razvila okvir za ovaj sistem, Bruckner je posegnuo za razvojem okvira i za embrion sisara. „Sa Gašperovom ekspertizom u teoriji informacija, uspeli smo da je spojimo,“ dodaje Brikner.

Tokom embrionalnog razvoja, ćelije razmenjuju signale i stalno su podložne nasumičnim, nepredvidivim fluktuacijama (šumu). Stoga, ćelijske interakcije moraju biti robusne. Novi okvir meri kako su ove interakcije moguće optimizovati da izdrže buku. Koristeći kompjuterske simulacije ćelija u interakciji, naučnici su istražili uslove pod kojima sistem i dalje može imati stabilan konačni rezultat uprkos uvođenju fluktuacija.

Iako se okvir pokazao uspešnim na tri različita razvojna modela koji se svi oslanjaju na hemijsku i mehaničku signalizaciju, biće potreban dodatni rad da bi se primenio na eksperimentalna snimanja razvojnih sistema.

„U budućnosti želimo da proučavamo složenije modele sa više parametara i dimenzija“, kaže Tkačik.

„Kvantifikujući složenije modele, takođe bismo mogli da primenimo naš okvir na eksperimentalno izmerene obrasce hemijskih signala u razvoju embriona“, dodaje Bruckner. U tu svrhu, dva teoretičara će se udružiti sa eksperimentalcima.