Kapacitet za energiju vetra i sunca u Evropskoj uniji povećan je za 65 odsto od 2019. do 2023. godine, pri čemu Nemačka daje najveći doprinos, prema analizi energetskog trusta mozgova Ember.
U izveštaju se navodi da Nemačka čini 22% u EU. povećanje, a zatim Španija sa 13%. Preko polovine od 27 E.U. države članice su barem udvostručile svoje kapacitete vetra i sunca tokom tog perioda.
Od 2019. do 2023. solarni kapacitet u EU. više nego udvostručio, dostigavši 257 gigavata prošle godine. Tokom ove četiri godine, ovo je jednako dnevnoj instalaciji preko 230.000 solarnih modula, objasnili su autori izveštaja.
Pored toga, kapacitet energije vetra je povećan za skoro trećinu na 219 gigavata.
Zbog novih kapaciteta, udeo energije vetra i sunca u miksu električne energije u EU porastao je sa 17% na 27% u poslednje četiri godine.
Od 2019. godine, EU. energetski sektor se značajno promenio, usred ambicioznih klimatskih politika i mera za smanjenje oslanjanja na ruski gas.
Prema ekspertkinji Ember Sarah Braun, ambiciozna klimatska politika i ciljane mere za udaljavanje od ruskog gasa stvorile su pravi i održiv zamah.
Strategija Zelenog dogovora Evropske komisije ima za cilj da obnovljivi izvori čine najmanje 42,5% energije koja se koristi u EU. do 2030.
Sa Zelenim dogovorom, E.U. ima za cilj da postane klimatski neutralan do 2050. Strategija uključuje mere u oblastima kao što su energija, transport, industrija i poljoprivreda.