Smanjenje tretmana za tri vrste raka može olakšati život pacijentima bez ugrožavanja ishoda, izvestili su lekari na najvećoj svetskoj konferenciji o raku.
To je deo dugoročnog trenda ka proučavanju da li manje operacija, manje hemoterapije ili manje zračenja može pomoći pacijentima da žive duže i da se osećaju bolje. Najnovije studije su uključivale rak jajnika i jednjaka i Hodgkin limfom.
Pre trideset godina, istraživanje raka se odnosilo na više, a ne manje. U jednom otrežnjujućem primeru, žene sa uznapredovalim rakom dojke bile su gurnute na ivicu smrti ogromnim dozama hemoterapije i transplantacije koštane srži. Pristup nije funkcionisao ništa bolje od hemoterapije i pacijenti su patili.
Sada, u potrazi za optimizacijom nege raka, istraživači se pitaju: „Da li nam je potreban sav taj tretman koji smo koristili u prošlosti?“
To je pitanje, „to bi trebalo da se postavlja iznova i iznova“, rekla je dr Tatjana Kolevska, medicinski direktor za Kaiser Permanente National Cancer Ekcellence Program, koja nije bila uključena u novo istraživanje.
Često radi manje posla zbog poboljšanih lekova.
„Dobra vest je da lečenje raka ne samo da postaje efikasnije, već postaje lakše tolerisati i povezano je sa manje kratkoročnih i dugoročnih komplikacija“, rekao je dr Vilijam G. Nelson sa Medicinskog fakulteta Džon Hopkins, koji je takođe nisu uključeni u novo istraživanje.
Studije koje pokazuju ovaj trend razmatrane su tokom vikenda na konferenciji Američkog društva za kliničku onkologiju u Čikagu. Evo najvažnijih stvari:
Francuski istraživači su otkrili da je bezbedno izbegavati uklanjanje limfnih čvorova koji izgledaju zdravi tokom operacije uznapredovalog raka jajnika. Studija je uporedila rezultate za 379 pacijenata – polovini su uklonjeni limfni čvorovi, a polovini ne. Nakon devet godina, nije bilo razlike u tome koliko dugo su pacijenti živeli, a oni sa manje ekstremnim operacijama imali su manje komplikacija, kao što je potreba za transfuzijom krvi. Istraživanje je finansirao Nacionalni institut za rak u Francuskoj.
Ova nemačka studija je posmatrala 438 ljudi sa vrstom raka jednjaka koji se može lečiti operacijom. Polovina je dobila zajednički plan lečenja koji je uključivao hemoterapiju i operaciju na jednjaku, cevi koja prenosi hranu od grla do stomaka. Polovina ima drugi pristup koji takođe uključuje zračenje. Obe tehnike se smatraju standardnim. Koji pacijent će dobiti može zavisiti od toga gde se leči.
Posle tri godine, 57% onih koji su dobili hemoterapiju i operaciju bilo je živo, u poređenju sa 51% onih koji su dobili hemoterapiju, operaciju i zračenje. Nemačka istraživačka fondacija je finansirala studiju.
Poređenje dva režima hemoterapije za uznapredovali Hodgkin limfom otkrilo je da je manje intenzivan tretman bio efikasniji za rak krvi i izazvao manje neželjenih efekata.
Posle četiri godine, manje oštra hemioterapija je držala bolest pod kontrolom kod 94% ljudi, u poređenju sa 91% onih koji su imali intenzivniji tretman. Ispitivanje je obuhvatilo 1.482 osobe u devet zemalja — Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, Holandiji, Danskoj, Švedskoj, Norveškoj, Australiji i Novom Zelandu — a finansiralo ga je Takeda Oncologi, proizvođač jednog od lekova koji se koristi u blažoj hemoterapiji koja je bila proučavao.