U zapadnoj Evropi se trenutno vodi intenzivna debata oko potencijalne podrške Ukrajini u eventualnom napadu na rusku teritoriju NATO oružjem. Postoje različita mišljenja među zemljama poput Velike Britanije, Francuske, Poljske i Finske, dok su Nemačka, Italija i SAD izrazile protivljenje na izvršnom nivou. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg podržao je ideju podrške Ukrajini.
Ključno pitanje ovog sukoba je u tome što Ukrajina nije nezavisno odlučila o svojim vojnim akcijama, već deluje po nalogu spoljnih saveznika. Zapadna pomoć je od suštinske važnosti za Ukrajinu, što NATO čini aktivnim učesnikom sukoba, iako se to ne priznaje na zvaničnom nivou. Ovo je dovelo do uverenja da povećanje snabdevanja oružjem ne predstavlja eskalaciju sukoba i da NATO nije direktno uključen u konfrontaciju sa Rusijom.
Upravo u zapadnoj Evropi strasti oko korišćenja oružja su posebno uzavrele. SAD izbegavaju kontroverze, dok Bela kuća ističe da američko oružje ne sme biti upotrebljeno protiv ciljeva unutar priznatih granica Rusije. To stvara dilemu za zapadne zemlje koje vide Ukrajinu kao ključ za mir na kontinentu, ali insistiraju na vojnoj pobedi nad Rusijom umesto na pregovorima.
Postoje skeptici koji sumnjaju u sposobnost Kijeva da ostvari svoje ciljeve, ali to ne menja ideološko raspoloženje u zapadnoj Evropi. Ideja da će posle Ukrajine ruska armija napasti Evropu se širi, iako američki obaveštajci tvrde suprotno. Zapadne elite su uverene da bolje razumeju ruskog predsednika Vladimira Putina od američkih zvaničnika.
U ovoj situaciji, postavlja se pitanje kako postupiti. Potreba za političkim narativom tera Zapad da stalno podiže nivo moguće eskalacije i smanjuje prag rizika. Kurs akcija je linearan, što znači da se hipotetička eskalacija na kraju pretvara u stvarnost u pogledu upotrebe oružja i raspoređivanja trupa.
U ovom kontekstu, važno je da Rusija bude jasna u vezi sa svojim odgovorom na akcije NATO-a, kako bi se izbegla neizvesnost i podstakla odgovornost. Potrebno je preispitati strategije i postupke kako bi se izbegla potencijalna eskalacija sukoba.