Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da su zemlje članice u subotu odobrile niz novih koraka za poboljšanje globalne spremnosti i odgovora na pandemije kao što su COVID-19 i mpoks.
Zemlje su se složile da izmene Međunarodne zdravstvene propise, koji su usvojeni 2005. godine, kao što je definisanje „vanredne situacije pandemije“ i pomaganje zemljama u razvoju da dobiju bolji pristup finansiranju i medicinskim proizvodima, saopštila je SZO.
Sporazum je došao kada je agencija UN završila svoju šestodnevnu Svetsku zdravstvenu skupštinu ove godine, nakon što su planovi za usvajanje sveobuhvatnijeg „sporazuma“ o pandemiji na sastanku odloženi uglavnom zbog neslaganja između zemalja u razvoju i onih bogatijih oko bolje razmene tehnologije i patogeni koji izazivaju izbijanje.
Ali zemlje su se složile da završe pregovore o sporazumu o pandemiji u roku od godinu dana, „najkasnije“, saopštila je SZO.
Lorens Gostin, stručnjak za javno zdravlje na Univerzitetu Džordžtaun, pozdravio je „veliku pobedu za zdravstvenu bezbednost“ i objavio na Iksu da će taj potez „pojednostaviti pregovore o sporazumu o pandemiji“.
SZO je saopštila da su zemlje definisale vanrednu situaciju u vezi sa pandemijom kao zaraznu bolest koja ima „široko geografsko rasprostranjenje” ili visok rizik od jednog i koja je premašila ili može premašiti sposobnost nacionalnih zdravstvenih sistema da reaguju.
Takođe se definiše kao epidemija koja izaziva ili bi mogla da izazove „značajne“ ekonomske ili društvene poremećaje i zahteva brzu međunarodnu akciju, navodi agencija.
Iuankiong Hu, viši savetnik za pravne i političke politike u Lekarima bez granica, rekao je da izmene usvojene u subotu uključuju „važne odredbe koje se odnose na pravičnost u pristupu zdravstvenim proizvodima tokom globalnih zdravstvenih vanrednih situacija“.