Čile je nedavno pridružio grupi zemalja koje podržavaju tužbu za genocid protiv Izraela, koja je podneta Međunarodnom sudu pravde prošle godine. Predsednik Gabrijel Borić izrazio je svoje zaprepašćenje humanitarnim razaranjem u Gazi, posebno protiv žena i dece, ističući da je izraelska vojska optužena za korišćenje „neselektivne i nesrazmerne“ sile.
Borić je naglasio potrebu za čvrstim i trajnim odgovorom međunarodne zajednice na ova dela, dok je Južna Afrika prošle godine optužila Izrael pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu za kršenje obaveza iz Konvencije o genocidu. Izrael je odbacio te tvrdnje i tvrdi da je vojna ofanziva u Gazi bila legitimna odbrana protiv Hamasovih militanata zbog njihovog napada u oktobru prošle godine, u kojem je stradalo oko 1.200 ljudi, a 250 je uzeto kao taoce.
Čile je dom najveće palestinske zajednice van Bliskog istoka, sa populacijom od oko 500.000 ljudi, mnogi od njih potomci hrišćanskih arapskih imigranata iz 19. i 20. veka. Oni su se integrisali u čileansko društvo kao mali trgovci na malo, a kasnije su postali značajni u poslovnom i političkom svetu. Interesantno je da jedan od najpopularnijih fudbalskih timova u Čileu nosi ime Palestino, čije boje uniformi odgovaraju bojama palestinske zastave.
Pored Čilea, grupi zemalja koje podržavaju peticiju Južne Afrike pridružile su se i druge zemlje, uglavnom u razvoju, poput Meksika, Brazila i Indonezije. Borić, bivši studentski lider sa levičarskim stavovima, uspešno je uskladio osudu Hamasovog napada sa kritikama izraelske vojne ofanzive. Prema Ministarstvu zdravlja Gaze, više od 35.000 Palestinaca je stradalo tokom te ofanzive, pri čemu Ministarstvo ne razlikuje civile od boraca.