Rođaci putnika koji su poginuli u padu dva aviona Boeing 737 MAX vršili su pritisak na savezne zvaničnike u petak da podignu krivične optužbe protiv Boeinga u vezi sa nesrećama najkasnije ove jeseni. Međutim, Ministarstvo pravde nije dalo nikakve konkretne obaveze po tom pitanju.
Ministarstvo pravde je pre dve nedelje zaključilo da je Boeing prekršio uslove nagodbe iz 2021. godine, koja je omogućila kompaniji da izbegne krivično gonjenje za obmanu regulatora koji su odobrili Boeing 737 MAX. Tužioci su rekli da će do 7. jula saopštiti da li će kompanija biti suočena sa sankcijama.
Boeing je 2021. pristao da plati 2,5 milijardi dolara — uglavnom kao odštetu avio-kompanijama — kako bi izbegao krivično gonjenje po optužbi za prevaru. Rođaci nekih od 346 ljudi koji su poginuli u nesrećama 2018. i 2019. od tada su pokušavali da preokrenu dogovor o odšteti.
Iako se činilo da će slučaj prevare biti trajno odbačen, incident u januaru sa avionom Alaska Airlinesa, kada je čep na vratima eksplodirao tokom leta, doveo je do novih istraga o Boeingu.
„Tvrdili su da je MAX potpuno bezbedan, da je to avion koji se najviše istražuje ikada, čak i kada su vrata eksplodirala na letu Alaska Airlinesa, i više ne mogu kriviti pilote“, rekao je Majkl Stumo, čija je ćerka Samja poginula u drugoj nesreći.
Ministarstvo pravde je odbilo da komentariše slučaj u petak, ali je potvrdilo da je Boeing prekršio uslove sporazuma iz 2021. propustivši da izvrši obećane promene za otkrivanje i sprečavanje kršenja saveznih zakona protiv prevara.
Tužioci nisu javno obelodanili slučajeve potencijalne prevare. Početkom maja, Boeing je obelodanio da su radnici u fabrici u Južnoj Karolini falsifikovali izveštaje o inspekciji nekih aviona 787 Dreamliner.
„Verujemo da smo poštovali uslove sporazuma i radujemo se prilici da odgovorimo Ministarstvu pravde o ovom pitanju“, rekao je portparol Boeinga. Dodali su da kompanija deluje „sa najvećom transparentnošću“ kako bi odgovorila na pitanja odeljenja, uključujući ona koja se tiču incidenta Alaska Airlinesa.