Pandemija COVID-19 imala je prolazan negativan efekat na sveukupni skrining raka dojke i produžen negativan efekat na naknadni skrining, prema studiji objavljenoj u izdanju časopisa Anali porodične medicine u maju/junu.
Andrev Chung, sa Državnog univerziteta Pensilvanije u Univerzitetskom parku, i kolege su procijenili uticaj pandemije na ukupni i naknadni skrining raka dojke koristeći podatke iz stvarnog svijeta iz istraživačke mreže TriNetKs. Analiza je obuhvatila 1,19 miliona žena koje ispunjavaju uslove za skrining raka dojke od 1. januara 2017. do 28. februara 2022. godine.
Istraživači su otkrili da se mesečni obim skrininga privremeno smanjio za 80,6 procenata od februara do aprila 2020., a zatim se vratio na nivoe pre COVID-a do juna 2020. Stopa naknadnog skrininga je smanjena sa 78,9 procenata u periodu pre COVID-a na 77,7 procenata u COVID periodu.
COVID period je takođe imao nižu privrženost naknadnom skriningu (odnos šanse, 0,86), sa većim uticajem pandemije među ženama starijim od 65 godina i ženama koje nisu hispano „druge“ rase (Azijatke, Indijanci iz Amerike ili Aljaske). i starosedeoci Havaja ili drugih pacifičkih ostrva).
„Kako zdravstveni sistemi širom sveta počinju da se oporavljaju od poremećaja u osnovnim zdravstvenim uslugama nakon tri godine pandemije, potrebne su inovativne strategije za navigaciju u nezi, kao što su fokusirani napori na terenu, kako bi se zatvorio jaz i poboljšala stopa skrininga raka dojke u stagnaciji, stopa pridržavanja i ishodi“, pišu autori.