Kako se opasnost od šumskih požara pogoršava u Kaliforniji i širom sveta, sve veći broj federalnih agencija, neprofitnih organizacija i tehnoloških kompanija se utrkuju da primene novu tehnologiju koja će pomoći u borbi protiv plamena sa potpuno nove tačke gledišta: svemira.
Nove satelitske misije koje podržavaju NASA, Google, SpaceX, Kalifornijsko odeljenje za šumarstvo i zaštitu od požara i druge grupe obećavaju da će unaprediti rano otkrivanje požara i pomoći u smanjenju štete od požara praćenjem Zemlje odozgo.
Kolektivno, spisak velikih imena, milijardera, vladinih grupa i nevladinih organizacija odražava značajno interesovanje za korišćenje nove tehnologije za rešavanje nekih od najvećih problema čovečanstva.
Među njima je i Earth Fire Alliance, globalna neprofitna koalicija koja je nedavno predstavila svoju viziju za konstelaciju od više od 50 satelita koji će se posebno fokusirati na šumske požare i njihove ekološke efekte.
Poznata kao FireSat, mreža za nadzor u orbiti će skenirati globus svakih 20 minuta u potrazi za aktivnošću šumskih požara – analizirajući pejzaž kroz šest spektralnih opsega koji mogu uočiti znakove požara kroz oblake, dim, tamu i ekstremnu sunčevu svetlost, prema organizaciji. Prva tri satelita biće lansirana i operativna do 2026. godine.
„To je zaista promena kada je u pitanju alokacija resursa, jer sada imamo ovu sliku zaista visoke vernosti koja je veoma, veoma detaljna za svaki pojedinačni požar, što će nam na kraju pomoći da bolje rasporedimo resurse na mnogo efikasniji način“, rekao je Kris Entoni, član odbora Earth Fire Alliance i bivši glavni zamenik direktora u Cal Fire-u.
Podaci i slike prikupljeni od FireSat-a ne samo da će informisati posade o lokaciji požara, već i o tome koliko su vrući i koliko se brzo kreću – pomažući u vođenju gašenja požara, hitnih operacija i evakuacije, rekao je Entoni.
On je primetio da se tokom svoje karijere u borbi sa požarima često pitao kada će Kalifornija iskoristiti svoju reputaciju globalnog centra tehnologije i inovacija za rešavanje problema šumskih požara.
„Sa svakim velikim požarom koji imamo – i emisijama i ugljenikom koji se oslobađa u tom dimu – osećam se kao da smo u ovoj negativnoj povratnoj petlji, iz koje će nam biti zaista teško izaći“, rekao je on. „I čvrsto verujem da su tehnologija i inovacije suštinska komponenta naše sposobnosti da ovaj brod okrenemo u drugom pravcu. Mislim, moramo—mislim da nemamo izbora.“
Zaista, dok je Kalifornija uživala u dve relativno pitome požarne sezone zahvaljujući uzastopnim vlažnim zimama, pretnja se nije raspršila.
Država je iskusila većinu svojih najvećih, najsmrtonosnijih i najrazornijih požara od 2000. godine, prema podacima Cal Fire-a. U godini najgoreg šumskog požara u državi, 2020., izgorelo je skoro 4,4 miliona hektara i prvi požar od milion hektara u državi, Avgustovski kompleks.
Stručnjaci kažu da se očekuje da će požari ovde rasti, brže i češći u narednim godinama, delom zbog toplijih i sušnijih uslova izazvanih klimatskim promenama izazvanim ljudima, kao i nagomilavanjem vegetacije i praksama upravljanja šumama. Slični trendovi se očekuju širom sveta, gde se predviđa da će požari porasti za 30 odsto do sredine veka, prema Ujedinjenim nacijama.
Ranije ove godine, Teksas je doživeo najveći požar u istoriji, koji je izgoreo na više od milion hektara, odneo dva života i ubio najmanje 7.000 goveda.
Prošle godine, nemilosrdna povorka požara zapalila je više od 45 miliona hektara širom Kanade i poslala štetni dim koji se širio u delove Sjedinjenih Država i sve do Evrope.
„Iako je Kalifornija bila u epicentru toliko velikih i destruktivnih požara, postaje jasno da problem šumskih požara koji trenutno imamo nije samo problem Kalifornije ili zapadnih država, već je zaista problem. globalno pitanje koje treba da rešimo“, rekao je Entoni.
Sateliti Earth Fire Alliance pridružiće se sličnim misijama NASA-e i Nacionalne uprave za okeane i atmosferu. Agencije su ove nedelje objavile da će uskoro pokrenuti GOES-U, poslednji u njihovoj seriji od četiri napredna vremenska satelita, koji pružaju kontinuirano praćenje većeg dela zapadne hemisfere.
Otprilike veličine malog školskog autobusa, GOES-U satelit je dizajniran i izgrađen u partnerstvu sa odbrambenim izvođačima Lockheed Martin i L3Harris.
Poleteće 25. juna na SpaceX Falcon Heavi Rocket iz NASA-inog svemirskog centra Kenedi na Floridi i obezbediće brze podatke za praćenje jakih oluja, uključujući razorne požare i njihov dim, kao i tropske sisteme, poplave, munje, snežne oluje, guste magle i druge opasnosti, rekli su zvaničnici.
„NOAA geostacionarni sateliti su nezamenljiv alat za zaštitu Sjedinjenih Država i milijardu ljudi koji žive i rade u Americi“, rekla je novinarima u sredu Pam Salivan, direktorka NOAA Kancelarije za posmatranje geostacionarnih orbita Zemlje.
GOES-U — koji će jednom u orbiti biti preimenovan u GOES-19 — skeniraće Zemlju svakih 10 minuta i može da zumira da prati opasne oluje i opasnosti uz ažuriranja od 30 sekundi, rekla je ona.
Takođe će nositi prvi operativni kompaktni koronagraf koji će pomoći u otkrivanju svemirskog vremena za rana upozorenja o prekidima u elektroenergetskim mrežama, komunikacijskim i navigacionim sistemima. Ranije ovog meseca, snažna geomagnetna oluja izazvala je neke izveštaje o takvim uticajima.
Serija GOES će igrati ključnu ulogu u praćenju uragana, ali je možda njen „najveći aspekt koji menja igru“ sposobnost da otkrije šumske požare, rekao je Dan Lindzi, programski naučnik iz NOAA.
„Znali smo da može da otkrije požare, naravno, ali je u stanju da to uradi na mnogo impresivniji način nego što smo predvideli“, rekla je Lindzi. Rekao je da je serija GOES već otkrila požare veličine male štale, ali će novi alati za snimanje imati četiri puta bolju prostornu rezoluciju na svom opsegu za detekciju požara.
„Ovo je važno jer nam omogućava da obavestimo hitne službe, vatrogasce i da se pobrinemo za te požare što je pre moguće“, rekao je on.
Stručnjaci takođe eksperimentišu sa više zemaljske tehnologije za borbu protiv požara, uključujući upotrebu alata veštačke inteligencije za borbu protiv požara u Kaliforniji.
Jedan program – partnerstvo Cal Fire sa sistemom ALERTCalifornia UC San Diego koji je objavljen prošle godine – uključuje više od 1.000 kamera visoke definicije širom države koje koriste veštačku inteligenciju za skeniranje pejzaža i upozoravanje vatrogasnih ekipa na rastuće požare.
Sistem se već pokazao efikasnim, a njegov pilot program označava desetine požara pre nego što je stigla hitna pomoć, rekli su zvaničnici.
Ipak, prostor je sopstvena granica koja sa sobom nosi sopstveni skup izazova. Poznato je da lansiranje raketa emituje značajan ugljen-dioksid koji zagreva planetu, zajedno sa crnim ugljenikom, metanom i drugim zagađivačima.
Prošle jeseni, izveštaj Ujedinjenih nacija je takođe upozorio na nove rizike od rastućeg svemirskog otpada – uključujući otprilike 8.300 satelita i 35.000 drugih praćenih objekata koji kruže oko Zemlje, od kojih se mnogi koriste za praćenje vremena, sisteme ranog upozorenja i globalne komunikacije.
Previše objekata u orbiti izloženo je riziku od sudara, što bi moglo da izazove lančanu reakciju koja te sisteme odvede van mreže, navodi se u izveštaju.
Ali novi propisi i dizajni pomažu da se ublaže neki od tih rizika, rekao je Brian Collins, privremeni izvršni direktor Earth Fire Alliance. Prednosti tehnologije koje potencijalno spašavaju živote i imovinu su takođe deo ravnoteže.
U novom ekonomskom izveštaju koji su objavili alijansa i konsultantska firma Mandala Partners utvrđeno je da bi rano otkrivanje požara moglo da smanji godišnje troškove direktne štete od požara za približno 1,2 milijarde dolara širom SAD, Australije i južne Evrope. Samo šumski požari u SAD koštaju oko 11,3 milijarde dolara godišnje, pri čemu je veliki deo štete na imovini – trend koji je već video da neki osiguravači beže iz Golden Stejta i drugih regiona sklonih požarima.
Indirektni troškovi od požara u SAD mogli bi da budu i do 415 milijardi dolara godišnje, uključujući gubitke u produktivnosti rada i zdravstvene troškove, navodi se u izveštaju. Skoro polovinu — 46% — troškova požara snose lokalne zajednice i preduzeća.
Skup satelita Earth Fire Alliance leteće na nižoj orbiti — oko 370 milja od Zemlje u poređenju sa 22.000 milja NOAA-e — omogućavajući još detaljnije informacije u realnom vremenu, rekao je Kolins.
„Smatramo ga kao komplementarnu velikim, teškim sistemima koje proizvode NOAA i NASA“, rekao je on. „Znati gde je požar – sa ove strane puta ili sa one strane puta, ili sa jedne strane brda ili one – veoma je važno za ekosistem i za one koji prvi reaguju.
Earth Fire Alliance prikupila je 12 miliona dolara u svojoj ranoj rundi investicija i na putu je da obezbedi dodatnih 50 do 60 miliona dolara za slanje prva tri satelita u svemir, rekao je on. Za punu konstelaciju od 50 ili više satelita biće potrebno oko 300 do 400 miliona dolara, od kojih će neki doći iz partnerstava.
Pristalice alijanse uključuju Google.org, Fond za zaštitu životne sredine, Fondaciju Minderoo i Fondaciju Gordon & Betti Moore.
Imalo je smisla pozabaviti se pitanjem šumskih požara kroz neprofitnu strukturu, koja može da se kreće spretnije od vladinih agencija koje su vezane za specifične cikluse finansiranja, rekao je Kolins. Međutim, podaci koje je uhvatio FireSat mogu se integrisati sa NASA-om i NOAA-om i biće dostupni svim korisnicima besplatno.
„Razlog za organizaciju su uglavnom bile te dve stvari — hvatanje budžetskog procesa, interesovanje i strast koji mogu da se kreću malo brže“, rekao je on. „Ovo je bila lepa mešavina da se popuni praznina u sposobnosti dok se napreduje misija.
Entoni, bivši šef Cal Fire-a, rekao je da program FireSat neće samo pomoći u vođenju napada na požare koji su u toku, već će takođe obezbediti dodatni sloj obaveštajnih podataka oko propisanih požara ili požara koji su namerno postavljeni da bi se očistila vegetacija i sačuvalo zdravlje šuma. Na primer, alati mogu pomoći u proceni pravog vremena za primenu propisane vatre, praćenje intenziteta požara i integrisanje sa modeliranjem požara.
Pogled od hiljadu milja koji pružaju sateliti obeležiće novu eru vatrogasnih alata sa vernošću i rezolucijom koja nikada ranije nije viđena, dodao je Entoni.
„Možete razumeti sve ako vidite sve“, rekao je.