Odavanje počasti preminulom iranskom predsedniku Ebrahimu Raisiju izazvalo je kontroverzu i bojkot zapadnih i istočnoevropskih nacija. U četvrtak, tokom plenarne sednice Ujedinjenih nacija, zemlje Zapadne Evrope, Istočne Evrope i Sjedinjene Američke Države odbile su da učestvuju u odavanju počasti lideru koji je optužen za brojna kršenja ljudskih prava.
Tradicionalno, Ujedinjene nacije održavaju plenarni sastanak u znak sećanja na preminulog šefa države, na kojem predstavnici svih regionalnih grupa govore o njegovom životu i nasleđu. Međutim, ovog puta, samo su predstavnici Afrike, Azije, Pacifika, Latinske Amerike i Kariba izrazili saučešće, dok su zapadne i istočnoevropske grupe, kao i SAD, ostale u tišini.
Nejt Evans, portparol Misije SAD pri UN, izjavio je: „Sjedinjene Države neće prisustvovati današnjem događaju Ujedinjenih nacija u čast predsednika Raisija ni u kom svojstvu. Raisi je bio umešan u brojna, užasna kršenja ljudskih prava, uključujući vansudska ubistva hiljada političkih zatvorenika 1988. godine.“
Protesti su se održali ispred sedišta UN-a, gde je više od 100 demonstranata držalo transparente sa natpisima poput „Sramota da UN drži memorijal za Raisija, mesara iz Teherana,“ izražavajući nezadovoljstvo odavanjem počasti Raisiju.
Pre sastanka, 45 sadašnjih i bivših zvaničnika Ujedinjenih nacija, eksperata, ambasadora i sudija uputilo je pismo generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu, protestujući protiv odavanja počasti pojedincu koji je optužen za masovne zločine.
Raisi, moćna ličnost u iranskoj autoritarnoj vladi, poginuo je u padu helikoptera 20. maja. Smatrao se potencijalnim naslednikom iranskog vrhovnog vođe, ajatolaha Alija Hamneija, ali je bio optužen za masovna pogubljenja političkih zatvorenika tokom 1980-ih i za smrt Mahse Aminija, što je izazvalo masovne proteste protiv vlade.
Predsednik Generalne skupštine Denis Frensis otvorio je sastanak izražavajući „najdublje saučešće vladi i narodu Irana od strane svetskog tela“, dok je generalni sekretar Gutereš takođe izrazio saučešće, ali je preskočio odavanje počasti.
Ambasador Burundija Zephirin Maniratanga, koji je govorio u ime afričkih nacija, pohvalio je Raisija kao „uglednog lidera“, dok je diplomata Vanuatua Mardžori Vels, koja je govorila za azijsko-pacifičku grupu, nazvala Raisijevu smrt „srceparajućim gubitkom“. Ambasador Haitija u UN-u Antonio Rodrigue, govoreći za grupu Latinske Amerike i Kariba, takođe je izrazio saučešće.
Predstavnici Organizacije islamske saradnje i Pokreta nesvrstanih, kao i Saveta za saradnju u Zalivu, takođe su uputili pohvale Raisiju, ističući njegovu posvećenost služenju svojoj zemlji.
Ovo odavanje počasti ukazalo je na duboke razlike u stavovima unutar međunarodne zajednice u vezi sa Raisijevim nasleđem i njegovom ulogom u iranskoj vladi.