Desetine milijardi dolara u zlatu ilegalno odlete iz Afrike svake godine, glavna destinacija UAE

Desetine milijardi dolara u zlatu ilegalno odlete iz Afrike svake godine, glavna destinacija UAE

Milijarde dolara u zlatu prokrijumčare se iz Afrike svake godine, a većina završava u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gde se prerađuje i prodaje kupcima širom sveta, navodi se u izveštaju objavljenom u četvrtak.

Zlato u vrednosti preko 30 milijardi dolara, odnosno više od 435 metričkih tona, prokrijumčareno je sa afričkog kontinenta u 2022. godini, prema izveštaju švajcarske organizacije Svisaid. Glavne destinacije za afričko zlato bile su UAE, Turska i Švajcarska.

Izveštaj je istakao da između 32% i 41% zlata proizvedenog u Africi nije deklarisano. U 2022. godini, Gana je bila najveći proizvođač zlata u Africi, a slede Mali i Južna Afrika.

UAE su primile oko 405 metričkih tona neprijavljenog zlata iz Afrike 2022. godine, dok je tokom decenije od 2012. do 2022. u ovu zemlju stiglo 2.569 metričkih tona zlata, vrednog oko 115 milijardi dolara. U isto vreme, količina krijumčarenog zlata se povećavala, sa 234 metričke tone u 2020. na 405 metričkih tona u 2022. godini.

Švajcarska je uvezla oko 21 metričku tonu neprijavljenog zlata iz Afrike u 2022. godini, mada bi stvarna cifra mogla biti veća zbog zlata uvezenog preko trećih zemalja. Prema izveštaju, pratičnost prerađenog zlata je skoro nemoguća.

Zvaničnik vlade UAE je naveo da su preduzeti značajni koraci u rešavanju problema šverca zlata i povećanju transparentnosti i odgovornosti u sektoru zlata i plemenitih metala. Švajcarska vlada je takođe uvela mere za sprečavanje ilegalnih tokova zlata i poboljšanje sledljivosti robe.

Izveštaj poziva afričke države da formalizuju zanatsko rudarstvo i pojačaju graničnu kontrolu, dok neafričke države trebaju objaviti identitet zemalja porekla i zemalja otpreme uvezenog zlata kako bi se identifikovali nezakoniti tokovi zlata.