Platforma za vakcine zasnovane na citomegalovirusu, razvijena na Univerzitetu za zdravlje i nauku u Oregonu, obećava kao „štit“ protiv raka. Nalazi su nedavno objavljeni u časopisu Science Advances.
Citomegalovirus ili CMV je uobičajen virus koji inficira većinu ljudi tokom života i obično proizvodi blage ili nikakve simptome.
Ćelije raka, kao i mnogi virusi, često izbegavaju imuni sistem izbegavajući kontrolu T ćelija; T ćelije pomažu u zaštiti tela od infekcije. Istraživači OHSU-a su koristili CMV za transport antigena povezanih sa rakom koji bi izazvali imuni odgovor. Ovo je pokrenulo proizvodnju T ćelija koje specifično ciljaju ćelije raka i uspostavile dugotrajnu odbranu imunološkog sistema.
„Pokazali smo da citomegalovirus može da indukuje nekonvencionalne T ćelije na antigene raka i da ove nekonvencionalne T ćelije mogu da prepoznaju ćelije raka“, rekao je Klaus Fruh, dr, profesor na Institutu za vakcine i gensku terapiju OHSU-a, ili VGTI. „Ideja je da će baciti tip T ćelija protiv raka koji rak ranije nije video, teže će izbeći imunitet.
Fruh i njegove kolege Louis Picker, MD, profesor u VGTI, i Scott Hansen, Ph.D, vanredni profesor u VGTI, rade na razvoju ove platforme za vakcinu od ranih 2000-ih. U 2016, njihovu OHSU startap kompaniju TomegaVak kupila je Vir Biotechnologi sa sedištem u San Francisku. Kompanija trenutno testira platformu u kliničkom ispitivanju na HIV kod ljudi.
Njihovo početno istraživanje fokusiralo se na korišćenje platforme kao vakcine za HIV T ćelije. Dok su prva klinička ispitivanja vakcine protiv HIV-a na ljudima utvrdila bezbednost platforme, istraživači su od tada modifikovali vakcinu kako bi izazvali željeni imuni odgovor. Oni očekuju prvu seriju podataka o imunološkom odgovoru iz kliničkog ispitivanja kasnije ove godine.
Nova studija proširuje njihova pretklinička istraživanja, pokazujući obećanje platforme CMV vakcine protiv raka.
Istraživači su koristili genetski modifikovani rezus CMV da indukuju T ćelije specifične za rak u rezus makakima u Nacionalnom istraživačkom centru za primate OHSU u Oregonu. U svojim ranijim pretkliničkim istraživanjima, pokazali su da rezus CMV može biti genetski programiran da stimuliše T ćelije drugačije od tipičnih vakcina. Ove T ćelije prepoznaju inficirane ćelije na jedinstven način.
Oni su imali za cilj da odgovore na dva pitanja: Može li vakcina napravljena od rezus CMV-a da izazove neobičan imuni odgovor protiv uobičajenih antigena raka? I ako je tako, mogu li ove jedinstvene imune ćelije da identifikuju i napadnu ćelije raka?
Odgovor na oba pitanja je da. Način na koji su T ćelije reagovale na antigene povezane sa rakom bio je sličan načinu na koji su reagovale na virusne antigene, i u smislu snage i preciznosti. Radeći sa bolnicom Mt. Sinai u Njujorku, takođe su otkrili da kada je životinjski model bio izložen antigenu raka prostate, T ćelije su se aktivirale ćelijama raka prostate. Ovo sugeriše da bi ćelije raka mogle biti ciljane ovim jedinstvenim imunološkim odgovorom.
„Izazivanje T-ćelija na antigene raka nije lako, jer pokušavate da izazovete imuni odgovor na samo-antigen, što je imuni sistem obučen da ne radi“, rekao je Fruh. „Prevazilaženje ove imunološke tolerancije je izazov za sve vakcine protiv raka.
Nada: vakcina protiv raka
Potencijal platforme za vakcinu da pomogne u borbi protiv raka je uzbudljiv, rekao je Fruh. Pošto se T ćelije izazvane CMV vakcinama održavaju doživotno, to bi moglo biti posebno korisno kao način da se spreči ponovna pojava raka poput raka prostate ili dojke. Nadamo se da će, ako je neko jednom imao rak prostate, vakcina sprečiti da se rak ponovo vrati.
„Ako ste imali rak, do kraja života ste zabrinuti da bi se mogao vratiti“, rekao je. „Dakle, imati vakcinu koja može da izazove T ćelije specifične za rak koje deluju kao imuni štit koji neprekidno patrolira vašim telom i koja bi vas štitila do kraja života, zaista je uzbudljivo.
Istraživači prvo treba da otkriju da li se rezultati koje su pronašli na životinjskom modelu mogu replicirati kod ljudi. CMV su specifični za vrstu, tako da rezus CMV možda neće dati isti imuni odgovor kod ljudi. Tekuća klinička ispitivanja za HIV će dati rane dokaze koji će pomoći u odlučivanju da li će dalje testiranje i razvoj dati rezultate. Klinička ispitivanja na ljudima za druge patogene i karcinome su sledeća na horizontu.