NATO treba da pošalje signal da će sadržati „ruski imperijalizam“ i svaki potez da se pomogne Ukrajini pomoći će joj u tome, izjavio je u intervjuu za Rojters u sredu češki ministar spoljnih poslova Jan Lipavski.
„NATO je odbrambeni savez. Ne želimo ništa da menjamo u vezi sa tim. S druge strane, ako želimo da branimo Evropu, prilično smo otvoreni u prepoznavanju onoga što preti evropskoj odbrani. To je, u mojim očima, ruski imperijalizma pozivam druge države da imaju zajedničku strategiju za obuzdavanje Rusije, a svakako će svaki korak koji će pomoći Ukrajini takođe pomoći ovom cilju“, rekao je Lipavski.
Ministri spoljnih poslova 32 članice NATO-a okupiće se u četvrtak i petak u glavnom gradu Češke Pragu kako bi dogovorili sporazume za kasnije kada se lideri NATO-a sastanu u Vašingtonu u julu, fokusirajući se na stavljanje podrške Ukrajini na stabilnije dugoročne osnove.
Alijansa ima za cilj da od Vašingtona preuzme koordinaciju zapadne vojne pomoći i obuke za Kijev, u pokušaju da zaštiti kontinuirani dotok oružja u Ukrajinu od bilo kakvog mešanja Donalda Trampa, ako se on vrati u Belu kuću sledeće godine.
Lipavski je rekao da Češka podržava cilj prebacivanja odgovornosti za organizovanje pomoći Ukrajini sa takozvane Ramštajn grupe, grupe od 56 zemalja, na sam savez.
„Veoma smo otvoreni da koristimo NATO kao platformu i da stvorimo, na primer, određeni aparat koji bi tome pomogao… i to će biti veoma snažna poruka Putinu, da njegove imperijalne ambicije neće biti nekontrolisane“, rekao.
Lipavski je rekao da nije zabrinut da će ta smena približiti NATO sukobu sa Rusijom – jer je Rusija eskalirala situaciju. Takođe nije bio zabrinut da će zemlje u Ramštajn grupi ponovo razmisliti o podršci.
„Siguran sam da će sve biti urađeno na način da nikoga ne izgubimo na putu. I mislim da ima mnogo zemalja koje nisu u NATO-u i razumeju stratešku vrednost podrške Ukrajini“, rekao je on.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izneo je ideju o obećanju 100 milijardi evra (108,16 milijardi dolara) Kijevu u narednih pet godina, a ministri će proceniti prvobitna osećanja o tome, rekao je Lipavski.
On je dodao da ne očekuje nikakav suštinski pomak ka upućivanju konkretnijeg poziva Ukrajini za pridruživanje NATO-u, i rekao da je važnije fokusirati se na neposredne potrebe zemlje.
„Mislim da svi osećaju da prvo treba da preduzmemo praktične korake za Ukrajinu, kako bi Ukrajina mogla da preživi, a onda možemo da imamo više političke diskusije o članstvu“, rekao je on.