Predsednik Demokratske Republike Kongo Feliks Čisekedi imenovao je novu vladu, nekoliko meseci nakon što je ponovo izabran na drugi petogodišnji mandat.
Tina Salama, portparol vlade centralnoafričke nacije, objavila je u sredu na državnom TV kanalu RTNC novi sastav, sastavljen od 54 ministra protiv 57 u prethodnom kabinetu.
Prema nacionalnim medijima, smanjena vlada sada uključuje 19 žena, u odnosu na 14 u prošloj administraciji.
U januaru je Ustavni sud DR Konga proglasio Čisekedija (60) za pobednika decembarskih izbora, nakon što je odbacio pravne osporavanja rezultata izborne komisije.
Čisekedi, koji je preuzeo dužnost 2019. u prvoj mirnoj tranziciji vlasti u zemlji od njene nezavisnosti od Belgije pre više od šest decenija, osvojio je 73 odsto glasova, pobedivši 18 rivala.
Prošlog meseca predsednik je imenovao Džudit Suminvu za premijerku, čime je postala prva žena na toj funkciji.
Vital Kamerhe, bivši šef kabineta, takođe je imenovan za predsednika parlamenta prošle nedelje, što je otvorilo put za imenovanje vlade, koje je, prema Rojtersu, odloženo zbog internog konkursa za radna mesta.
Nakon novih imenovanja u sredu, Gaj Kabombo Muadijamvita je ministar odbrane DR Konga – zemlje upletene u dugotrajni oružani sukob sa desetinama pobunjeničkih frakcija, uključujući grupu M23 u istočnoj provinciji. Muadiamvita je advokat koji je ranije vodio službeni list Konga, dnevnik sudskih postupaka.
U predsedničkoj naredbi, koju je pročitao portparol Salama, takođe se navodi da će Dudu Fvamba Likunde biti ministar finansija, dok će Kizito Pakabomba biti zadužen za ministarstvo rudarstva.
Uprkos tome što je vodeći svetski proizvođač kobalta i treći po veličini dobavljač bakra, DR Kongo je jedna od pet najsiromašnijih zemalja na planeti, prema Svetskoj banci.
Vlada Konga je navodno prošle godine rekla da privreda godišnje gubi milijardu dolara zbog ilegalne trgovine mineralima kao što je koltan — neophodnim za proizvodnju mobilnih telefona i baterija za automobile — koji se krijumčare u Ruandu.
Vlasti su optužile zapadne tehnološke gigante, posebno Apple, da prodaju tehnologiju napravljenu od minerala dobijenih „ilegalno“ sa problematičnog istoka zemlje, i zapretile su tužbom protiv kompanije.
Formiranje vlade dolazi 10 dana nakon što je u DR Kongu osujećen navodni državni udar u koji su učestvovala tri državljana SAD.