Tim istraživača raka, predvođen Univerzitetom u Hjustonu, otkrio je novu podskupinu T ćelija koje mogu poboljšati ishod za pacijente koji se leče terapijama T-ćelija.
Imunoterapija zasnovana na T ćelijama ima ogromnu vrednost u borbi, a često i eliminaciji raka. Strategija aktivira imunološki sistem pacijenta i konstruiše pacijentove sopstvene T ćelije da prepoznaju, napadaju i ubijaju ćelije raka. Na ovaj način, sopstvene T ćelije u telu postaju živi lekovi.
Dok je imunoterapija T-ćelijama revolucionirala lečenje raka, ima još mnogo toga da se nauči. Nažalost, ne reaguju svi pacijenti na ove terapije, tako da je neophodno bolje razumevanje svojstava projektovanih T ćelija da bi se poboljšali klinički odgovori.
Jedna takva studija je objavljena u Nature Cancer od strane laboratorije Navina Varadarajana, profesora MD Andersona na Odeljenju za hemijsko i biomolekularno inženjerstvo Villiam A. Brookshire. Studija koristi patentirani TIMING (Timelapse Imaging Microscopy in Nanovell Grids) pristup koji primenjuje vizuelnu veštačku inteligenciju za procenu ponašanja ćelije, kretanja i sposobnosti ubijanja.
„Naši rezultati su pokazali da je podskup T ćelija, označenih kao CD8-fit T ćelije, sposoban za visoku pokretljivost i serijsko ubijanje, što je jedinstveno kod pacijenata sa kliničkim odgovorom“, izveštava prvi autor i nedavni diplomac UH Ali Rezvan.
Da bi otkrio ćelije koje odgovaraju CD8, tim je koristio TIMING da prati interakcije između pojedinačnih T ćelija i tumorskih ćelija u hiljadama ćelija i integrisao rezultate sa podacima sekvenciranja RNK jedne ćelije.
„T ćelije himeričnih antigenskih receptora (CAR) koje se koriste za lečenje maligniteta B ćelija mogu da identifikuju podgrupe T ćelija sa superiornom kliničkom aktivnošću. Koristeći infuzione proizvode pacijenata sa velikim B ćelijskim limfomom, integrisali smo funkcionalno profilisanje korišćenjem TIMING-a sa subćelijskim profilisanjem i scRNA -sek da identifikuje potpis multifunkcionalnih CD8 T ćelija (CD8-fit)“, rekao je Rezvan.
„Profilirali smo ove ćelije koristeći jednoćelijsko RNK sekvenciranje da identifikujemo molekularni potpis koji odgovara CD8 koji bi se mogao koristiti za predviđanje trajnih ishoda pacijenata za terapiju T-ćelija i potvrdili naše nalaze nezavisnim skupovima podataka.“
Tim je takođe otkrio da je CD8-fit potpis prisutan u unapred proizvedenim T ćelijama, da dugo postoji kod pacijenata nakon infuzije, i što je najvažnije, povezan je sa dugoročnim pozitivnim kliničkim odgovorima. Prema istraživačima, verovatno je da ove T ćelije mogu dovesti do kliničke koristi kod drugih tumora.
„Ovaj rad ilustruje izvrsnost diplomiranih studenata Ali Rezvana i Melise Montalvo; i postdoktorskih istraživača Melise Martinez-Paniagua i Irfan Bandei između ostalih“, rekao je Varadarajan.