Četiri zebrice su žive i zdrave nakon skoro mesec dana u svemiru na kineskoj svemirskoj stanici Tiangong. Kao deo eksperimenta koji testira razvoj kičmenjaka u mikrogravitaciji, ribe žive i plivaju u malom staništu na stanici.
Iako su zebrice do sada preživele, one pokazuju neke znake dezorijentacije. Tajkonauti na brodu Tiangong — Ie Guangfu, Li Cong i Li Guangsu — prijavili su slučajeve plivanja naopačke, unazad i kružnim pokretima, što sugeriše da mikrogravitacija utiče na njihovu prostornu svest.
Zebrice su lansirane na Shenzhou-18, koji ih je, kao i seriju hornvort, nosio u orbitu 25. aprila 2024. Cilj projekta je stvaranje samoodrživog ekosistema, proučavajući efekte mikrogravitacije i zračenja na razvoj i rast ovih vrsta.
Kao ispitanik, zebra ima nekoliko prednosti. Njihov kratak reproduktivni i razvojni ciklus, kao i transparentna jaja, omogućavaju naučnicima da brzo i efikasno proučavaju njihov rast, a njihov genetski sastav deli sličnosti sa ljudima, potencijalno nudeći uvide koji su relevantni za ljudsko zdravlje.
Genom zebrice je u potpunosti sekvencioniran i iz ovih razloga se zebrice obično koriste u naučnim eksperimentima na Zemlji. Videti kako se ova dobro proučavana stvorenja ponašaju u tako ekstremnom okruženju može nam mnogo reći o životu i razvoju kičmenjaka među vrstama dok su izloženi mikrogravitaciji.
Tajkonauti na brodu Tiangong vrše hranjenje i uzorkovanje vode u redovnim intervalima, a kamere omogućavaju naučnicima na zemlji da nadgledaju akvarijum.
Ovo nije prvi put da su ribe u svemiru. Počevši od 2012. godine, japanski istraživački projekat doneo je medaku i zebricu na Međunarodnu svemirsku stanicu radi proučavanja u sličnom vodenom staništu. Rezultati tih studija otkrili su smanjenje gustine kostiju ribe u roku od samo deset dana. Ljudski astronauti doživljavaju slične efekte u orbiti, iako ne na tako brzim vremenskim skalama, i oni se mogu donekle ublažiti kroz rigorozne rutine vežbanja.
Ranije ribe u svemiru uključuju mumiču na Skilab-u 3 1973. (i ponovo 1975. na Apolo-Sojuzu), i zebricu na sovjetskoj svemirskoj stanici Saljut 5 1976. Razne ribe su takođe stigle u orbitu na svemirskim šatlovima 1990-ih.
Zdravlje i održivost života životinja u svemiru je ključna oblast istraživanja za ljudske napore u svemirskim letovima. Ako ljudi žele da putuju u dugoročne svemirske misije, poput onih koje su potrebne za dostizanje Marsa, onda je razumevanje bioloških implikacija svemirskog putovanja od vitalnog značaja. Ove zebrice su najnoviji u dugom nizu eksperimenata koji su preduzeti u ovoj hitnoj oblasti istraživanja.