Povećana učestalost i intenzitet toplotnih talasa usled klimatskih promena dovodi žene u veći rizik od prevremenih i ranih porođaja – ugrožavajući zdravlje i dobrobit svojih beba.
Ovo su rezultati nove multiinstitucionalne studije objavljene u petak, 24. maja, u JAMA Netvork Open.
Analiza 53 miliona porođaja koja su se desila u 50 najnaseljenijih metropolitanskih oblasti SAD tokom 25-godišnjeg perioda 1993–2017, pokazala je da su se stope prevremenih i prevremenih porođaja povećale kada su lokalne temperature bile nenormalno visoke više od četiri uzastopna dana.
Studija – koju vode istraživači sa Univerziteta Emori, Univerziteta Nevada Reno, Univerziteta Jejl, Univerziteta Juta i Nacionalnog centra za istraživanje atmosfere – najveća je do sada koja istražuje vezu između ekstremne toplote i perinatalnog zdravlja.
Prevremeni i rani porođaji – trudnoća kraća od 37 nedelja, odnosno manje od 39 nedelja – vodeći su uzroci smrtnosti novorođenčadi i dugoročnih zdravstvenih problema, kao što su respiratorni, kognitivni i bihevioralni ishodi. Čak i skromna povećanja u slučajevima ovih stanja mogu imati velike posledice po javno zdravlje.
„Ove godine prognoziramo veoma toplo leto i zbog klimatskih promena imaćemo više toplotnih talasa u budućnosti.
„Naša studija pokazuje da bi ovo povećanje temperature moglo značiti lošije ishode za bebe, jer bebe rođene prerano mogu imati zdravstvene probleme i dodatne troškove zdravstvene zaštite“, rekao je viši autor studije dr Hauard Čang, profesor biostatistike i bioinformatike. na Rollins školi javnog zdravlja Univerziteta Emori.