Konzumiranje sirovog kravljeg mleka može predstavljati ozbiljnu opasnost po zdravlje zbog moguće kontaminacije virusom ptičjeg gripa H5N1, zaključak je istraživača sa Univerziteta Viskonsin-Medison. Tim predvođen virusologom Jošihirom Kavaokom otkrio je da su miševi koji su hranjeni takvim mlekom brzo oboleli, što ukazuje na potencijalni rizik za ljude.
„Naši podaci pokazuju da virus HPAI A[H5N1] u netretiranom mleku može da zarazi osetljive životinje koje ga konzumiraju“, navodi Kavaokin tim u izveštaju objavljenom u petak u New England Journal of Medicine.
Virus H5N1 je prvi put otkriven u brisevima nosa i mleku američkih mlečnih krava krajem marta, a epidemija se od tada proširila na mnoga mlečna stada širom zemlje. Iako se virus ne prenosi lako između životinja i ljudi, zabeležena su dva slučaja infekcije među radnicima mlekara.
Stručnjaci ističu da je opšte snabdevanje mlekom sigurno zahvaljujući procesu pasterizacije koji ubija virus. Međutim, konzumacija nepasterizovanog sirovog mleka, popularna među malom grupom potrošača, može povećati rizik od infekcije.
Eksperimenti sa miševima pokazali su da konzumacija sirovog mleka kontaminiranog virusom H5N1 dovodi do brzog oboljevanja, sa simptomima kao što su „razbarušeno krzno i letargija“. Visoki nivoi virusa pronađeni su u respiratornim organima i mlečnim žlezdama miševa.
Istraživači su takođe testirali efekat hlađenja kontaminiranog mleka na 39 stepeni Farenhajta, ali su nivoi virusa opadali veoma sporo, što sugeriše da virus može ostati zarazan nekoliko nedelja. Pasterizacija je pokazala znatno smanjenje nivoa virusa, ali u laboratorijskim uslovima koji nisu identični industrijskom tretmanu.
„Ne pijte sirovo mleko – to je poruka“, rekao je Kavaoka za New York Times. Osim ptičjeg gripa, konzumacija sirovog mleka nosi i druge rizike, uključujući povezanost sa 228 hospitalizacija, tri smrtna slučaja i više od 2.600 oboljenja u periodu od 1998. do 2018. godine prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).