Veštačka inteligencija ubrzano menja način na koji radimo, igramo se i komuniciramo. Iako veštačka inteligencija ima potencijal da pomogne u rešavanju složenih problema, verovatno ste takođe čuli ozbiljnu zabrinutost u vezi sa njom – a posebno o načinima na koje veštačka inteligencija može da promeni živote dece i tinejdžera.
Kao što su stručnjaci za zdravlje dece u UNICEF-u istakli, deca širom sveta koriste veštačku inteligenciju skoro svakodnevno. Većina interaktivnih igračaka, igara i internet platformi napravljenih za decu zavisi od AI tehnologije. Iako veštačka inteligencija napreduje brže nego što je iko očekivao, većina nacija nije razmatrala kako će veštačka inteligencija uticati na socijalno i emocionalno blagostanje dece.
Potrebno je mnogo više istraživanja, ali rane studije o veštačkoj inteligenciji i deci ukazuju na nekoliko zabrinutosti. Mala deca mogu da dele lične podatke sa AI platformama. Studije pokazuju da mališani često ćaskaju sa pametnim zvučnicima, pričaju lične priče i otkrivaju detalje koje odrasli mogu smatrati privatnim. Deca mogu pretpostaviti da su AI platforme veoma slične ljudima.
Jedno istraživanje je pokazalo da deca između 3 i 6 godina veruju da pametni govornici imaju misli, osećanja i društvene sposobnosti. Samo nekoliko dece je pretpostavilo da su zvučnici zapravo ljudi. Ovo može uticati na to kako deca uče da komuniciraju sa drugima.
Druga studija je otkrila da mala deca misle da su pametni zvučnici pouzdaniji od ljudi kada je u pitanju odgovaranje na pitanja zasnovana na činjenicama kao što su: „Ko je bio prvi predsednik SAD koji je vozio auto?“
Adolescenti su veliki obožavaoci generativne veštačke inteligencije koja im pomaže da pišu eseje i izveštaje i kreiraju slike i video zapise za društveno deljenje (među stotinama drugih mogućih upotreba). Međutim, samo jedan od četiri roditelja čiji tinejdžeri koriste veštačku inteligenciju svestan je da to radi, pokazuje nedavna anketa.
Veštačka inteligencija se može koristiti za prilagođavanje lekcija i iskustava učenja individualnim potrebama male dece i tinejdžera. Može pomoći vaspitačima i roditeljima da pronađu načine da obogate učenje za decu svih sposobnosti u različitim fazama rasta i razvoja. I iako nije dobra zamena za razgovor uživo, može pomoći deci da unaprede svoje jezičke veštine, pa čak i da nauče nove jezike.
Važno je da roditelji razgovaraju sa svojom decom o veštačkoj inteligenciji i da prilagode ono što govore prema uzrastu deteta i nivou razumevanja. Evo nekoliko načina da to uradite:
Pred nama je dug put da shvatimo prednosti veštačke inteligencije, dok istovremeno štitimo našu decu od rizika koje ona može predstavljati. Zaštitne ograde koje su nam potrebne trebalo bi da odražavaju ogromnu moć veštačke inteligencije da oblikuje naš svakodnevni život.
Stalni dijalog treba da zbliži porodice sa školama, zdravstvenim radnicima, sportskim i umetničkim organizacijama i drugim društvenim organizacijama, tako da možemo da pomognemo deci da imaju koristi od veštačke inteligencije, dok minimiziramo njenu potencijalnu štetu.