Nova AI može pomoći u otkrivanju raka dojke koji se širi na druge delove tela, bez potrebe za biopsijom, otkriva nova studija.
AI analizira MR skeniranje kako bi otkrio prisustvo ćelija raka u limfnim čvorovima ispod pazuha, rekli su istraživači.
U kliničkoj praksi, AI bi mogao da pomogne da se izbegne 51% nepotrebnih hirurških biopsija za testiranje limfnih čvorova na rak, dok bi se tačno identifikovalo 95% pacijenata čiji se rak dojke proširio, pokazali su rezultati.
Većina smrtnih slučajeva od raka dojke je posledica raka koji se širi na drugim mestima, a rak se obično prvo širi na limfni čvor pazuha, objasnio je glavni istraživač dr Basak Dogan, direktor istraživanja imidžinga dojke u UT Southvestern Medical Center.
Pronalaženje raka koji se širi na limfni čvor „je ključno za donošenje odluka o lečenju, ali tradicionalne tehnike snimanja same po sebi nemaju dovoljno osetljivosti“ da bi ga efikasno otkrile, rekao je Dogan u saopštenju medicinskog centra.
Pacijenti sa benignim nalazima MRI pregleda ili biopsija iglom često moraju da se podvrgnu hirurškoj biopsiji limfnih čvorova u svakom slučaju, jer ti testovi mogu propustiti dobar broj ćelija raka koje su se proširile pored dojke, rekao je Dogan.
Istraživači su obučili AI tako što su program MRI skenirali od 350 novodijagnostikovanih pacijenata sa rakom dojke za koje se zna da imaju rak u limfnim čvorovima.
Testiranje je pokazalo da je novorazvijena AI bila znatno bolja u identifikaciji ovih pacijenata od ljudskih doktora koji koriste MRI ili ultrazvuk, objavili su istraživači u časopisu Radiology: Imaging Cancer.
„To je važan napredak jer hirurške biopsije imaju neželjene efekte i rizike, uprkos maloj verovatnoći pozitivnog rezultata koji potvrđuje prisustvo ćelija raka“, objasnio je Dogan. „Poboljšanje naše sposobnosti da isključimo [ćelije raka u limfnim čvorovima] tokom rutinske magnetne rezonance – korišćenjem ovog modela – može smanjiti taj rizik uz poboljšanje kliničkih ishoda.“