Koštane ćelije žive u koštanom tkivu u telu. Ali ćelije na ovim slikama obavljaju svoje dužnosti izgradnje kostiju izvan tela – unutar 3D uređaja za štampanje, nazvanog bioreaktor, koji su kreirali istraživači FIU.
Tokom godina, biomedicinski inženjer na Floridi (FIU) Anamika Prasad usavršavala je uređaj uz pomoć svojih studenata, nedavno studentkinje master studija Paule Gustin. Rezultat: Dizajn sa šupljinama u obliku cilindra koji imitira jedinstveno okruženje koje koštano tkivo zahteva. I, što je najvažnije, podržava dugoročnu preživljavanje uzoraka.
U stvari, novo objavljeno istraživanje pokazuje da uzorci mogu da prežive u uređaju do 28 dana. Ovo može biti promena za naučnike koji treba da proučavaju ćelijske promene tokom dužih vremenskih perioda da bi otkrili nove lekove i terapeutike.
Takođe može pomoći u unapređenju istraživanja koštanog inženjeringa – uključujući rekonstrukciju kostiju kako bi se zamenili veliki komadi kostiju izgubljeni zbog raka, infekcija ili povreda – kao i istraživanje hrskavice i rast novog tkiva hrskavice.
Prasad takođe planira da koristi ovaj uređaj kao deo svojih drugih istraživanja, uključujući tekući projekat 3D rekonstrukcije kostiju sa dr Huanom Pretelom, šefom mišićno-skeletne onkološke hirurgije u Baptist Health-u.