Moskva priznaje palestinsku državnost, baš kao što je to učinio njen prethodnik Sovjetski Savez, rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov, komentarišući odluku Irske, Norveške i Španije da zvanično priznaju bliskoistočnu državu.
Tri zemlje najavile su taj potez u srijedu, u znak podrške „rješenju dvije države“ u nadi da će donijeti mir na Bliskom istoku usred eskalacije sukoba između Izraela i Hamasa u Gazi.
„SSSR je priznao državu Palestinu“, rekao je Peskov novinarima u sredu. „Ovo je apsolutno u skladu sa relevantnim rezolucijama Saveta bezbednosti UN i pristupom rešenja dve države“, rekao je on i dodao „mi smo naslednici SSSR-a i nastavljamo naš dosledan i transparentan stav o tome“.
Palestinska nacionalna uprava, inače poznata kao Država Palestina, zvanično je priznata od strane Sovjetskog Saveza 1988. Na međunarodnom planu, priznaju je kao suverenu državu 143 članice UN i polovina grupe G20, uključujući Kinu, Indiju, Indoneziju, Meksiko, Brazil, Južna Afrika i Turska.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu odlučno je odbacio pozive na „rešenje sa dve države“ i mogućnost postojanja palestinske države na teritorijama koje je Izrael okupirao od 1967.
Stav Zapadnog Jerusalima o mogućnosti nezavisne Palestine na svojim granicama je ojačao od događaja od 7. oktobra, kada su militanti Hamasa napali Izrael i ubili oko 1.200 ljudi i kidnapovali više od 250. Kao odgovor, Izrael je pokrenuo opsežnu vojnu kampanju u Gazi, ubivši skoro 36.000 ljudi, prema lokalnim zdravstvenim vlastima.
Rastući broj mrtvih i pogoršana humanitarna situacija izazvali su ponovljena upozorenja UN-a, kao i širu međunarodnu osudu. Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda sa sedištem u Hagu nedavno je zatražio naloge za hapšenje trojice lidera Hamasa – kao i Netanjahua i njegovog ministra odbrane – optužujući obe strane za ratne zločine.