Američka Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) izdala je direktivu ranije ove godine u kojoj upozorava da bi kvar u Boingovim avionima 777 mogao izazvati „požar ili eksploziju“ ako se ne otkloni. Nejasno je da li su se operateri aviona pozabavili tim problemom.
Direktiva je izdata u martu, dok je FAA tražila komentare do ranije ovog meseca. Usred niza bezbednosnih incidenata koji uključuju avione Boeing, Dejli mejl je u sredu izvestio o javnom dokumentu.
Prema FAA, metalna ploča pričvršćena za otvor rezervoara za gorivo na krilima 777 je postavljena bez električne veze, što znači da bi potencijalno mogla akumulirati statički elektricitet i izazvati „požar ili eksploziju“ u rezervoarima za gorivo mlaznjaka.
Oko 292 777 registrovanih u SAD moglo bi biti ugroženo, upozorava se u direktivi. Sve varijante 777, od osnovnog modela 777-200 do dugog dometa 777-300ER, su pogođene.
Boeing je odbacio izveštaj Dejli mejla, insistirajući da je predložena direktiva deo „standardnog regulatornog procesa koji je pomogao da se avionom osigura da je najbezbedniji oblik prevoza“.
„Ovo nije neposredan problem bezbednosti leta“, navela je kompanija. „Postoji višestruki redundansi dizajnirani u modernim komercijalnim avionima kako bi se osigurala zaštita od elektromagnetnih efekata. Flota 777 radi skoro 30 godina i bezbedno je prevezla više od 3,9 milijardi putnika.
777 je najizgrađeniji širokotrupni avion na svetu, sa skoro 1.800 isporučenih operaterima širom sveta od 1995. Učestvovao je u 31 nesreći ili incidentu, što je relativno bolji bezbednosni rekord od njegovog manjeg prethodnika, 767, koji je učestvovao u 67 nezgode od oko 1.300 napravljenih aviona.
Ukupni Boeingov pristup bezbednosti je bio pod lupom poslednjih godina. Dve smrtonosne nesreće u 2018. i 2019. prizemljile su čitavu njenu flotu kratkih aviona 737 MAKS, dok se ove godine dogodilo više incidenata, počevši od odletanja panela vrata u vazduhu na 737 MAKS 9 kojim upravlja Alaska Airlines u januaru. . Američko ministarstvo pravde i dalje razmatra krivično gonjenje Boinga zbog nesreća 2018. i 2019. godine, u kojima je poginulo skoro 350 ljudi, a uzrokovane su pogrešnim sistemom kontrole nagiba o kome kompanija nije obavestila pilote.