Sednica Vlade Republike Srpske održana je danas u Srebrenici uoči sednice Generalne skupštine UN na kojoj će se raspravljati o Rezoluciji o Srebrenici.
Sjednici su prisustvovali predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministri iz Srpske u Savetu ministara, kao i načelnici i gradonačelnici lokalnih zajednica sa područja Birča i Podrinja.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će u narednih 30 dana Federaciji BiH, kao strani potpisnici Dejtonskog sporazuma, biti predložen sporazum o mirnom razdruživanju, jer srpski narod više ne može da živi u BiH.
„Mi danas krećemo sa formalnom odlukom da se traži mirno razgraničenje. Predložićemo da se prvo razjasne političke nadležnosti vezano za entitete, a da sačuvamo i ostavimo sadašnji model funkcionisanja privreda i u roku od nekoliko godina da to prilagodimo modelu mirnog razgraničenja“, rekao je Dodik u Bratuncu.
Vlada Republike Srpske će u narednih 30 dana kreirati sporazum koji će uputiti Federaciji BiH o mirnom razlazu u BiH, potvrdio je i premijer Srpske Radovan Višković nakon sednice Vlade.
Višković je rekao da je svestan da oni to možda neće prihvatiti.
„Ali, ako oni nas smatraju genocidnim, a mi ne možemo prihvati to, onda zaista smatram da nemamo šta raditi skupa zajedno“, naglasio je Višković na konferenciji za novinare u Srebrenici nakon sednice Vlade.
On je rekao da su iz Srpske molili pre ovih dešavanja da ne pokreću pitanje rezolucije o Srebrenici.
„Zašto to sada radite, šta vam je poenta 30 godina posle da to uradite, nisu to uvažili i nisu ispoštovali proceduru jer nema odluke Predsedništva“, rekao je Višković.
Podsetimo, Dodik je prethodno u Bratuncu rekao da Predsedništvo BiH nije razmatralo ovo pitanje, a da bez odluke ovog tela ne može biti pokrenuta inicijativa u UN.
Nije nikakvo čudo, kaže Dodik, da UN, koje drže Amerikanci, to radi, navodeći da su Srbe dva puta bombardovali, a da o tome nije bilo odluke Saveta bezbednosti UN.
Dodik je rekao da će današnja sednica Vlade Srpske u Srebrenici inicirati važne i krupne stvari i ukazati na sve žrtve, posebno srpske, kao i da srpski narod neće prihvatiti lažne političke konotacije stradanja.
Dodik je rekao da će se danas na sednici, u saradnji sa lokalnim vlastima, dogovoriti jedan dan koji će se godišnje obeležavati kao dan žrtava Srebrenice, imajući u vidu i bošnjačke i srpske žrtve na tom prostoru, prenela je RTRS.
S druge strane, dodao je, Vlada će na njegov predlog prihvatiti inicijativu da se u narednih 30 dana sačini opširan izveštaj o funkcionisanju proteklih 30 godina sa rezultatom da se za 30 dana Federaciji BiH, kao strani potpisnici Dejtonskog sporazuma, uruči predlog Srpske o sporazumnom razdruživanju.
Predlog će, kaže, biti da se sve vrati u okvire nadležnosti Republike Srpske i onoga što je Srpska unela u BiH.