Tim neurohirurga i specijalista za veštačku inteligenciju na Univerzitetu Kalifornije u San Francisku, uspeo je da vrati govor pacijentu koji je izgubio sposobnost nakon moždanog udara.
U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Nature Biomedical Engineering, grupa je implantirala moždano-kompjuterski interfejs (BCI) u lobanju čoveka sa nadimkom „Pančo“ i primenila tehnike veštačke inteligencije na podatke koje je pružila kako bi pomogla pacijentu da ponovo govori – u dva jezika.
Prethodna ispitivanja su pokazala da je moguće ugraditi sondu na površinu mozga da bi se očitali moždani talasi, a zatim primeniti tehnike učenja na podatke koje pruža kao sredstvo za pretvaranje nekih moždanih talasa u reči. U ovom novom naporu, istraživački tim je napravio korak dalje od takvog posla dodajući još jedan element — drugi jezik.
Dobrovoljac, Pančo, je bio maternji govornik španskog. Najveći deo te sposobnosti izgubio je kada je doživeo moždani udar sa 20 godina. Nekoliko godina kasnije, naučio je da čita i pretvara reči u svojim mislima na engleski.
Nedavno je učestvovao u istraživačkom projektu, koji je primenio rešetku elektroda na površinu dela njegovog mozga koji je odgovoran za obradu jezika; konektor u njegovoj lobanji omogućio je BCI-ju da se poveže sa računarskim sistemom.
Tokom naredne tri godine, Pančo je prošao obuku. Prikazane su mu reči na ekranu kompjutera, a zatim je zamoljen da ih ponovi u mislima. Dok je to činio, sonda je očitala njegove moždane talase i pokušala da ih pretvori u reč koju je čitao. U okviru treninga, Panču su pokazane i španske i engleske reči. LLM je pomogao u dešifrovanju i konverziji i smanjio broj grešaka.
Sistem je pokazao 88% tačnosti u određivanju kada je Pančo govorio na španskom u odnosu na engleski, i 75% u dekodiranju reči u celini. Istraživači napominju da je bilo dovoljno da mu se dozvoli da vodi razgovore sa istraživačkim timom.