Istraživači sa Univerziteta u Bernu su po prvi put uspeli da pronađu praistorijsko naselje ranih farmera u severnoj Grčkoj koje datira više od 7.000 godina unazad.
Za ovo su kombinovali godišnja merenja prstena rasta na drvenim građevinskim elementima sa iznenadnim porastom kosmogenog radiokarbona 5259. godine pre nove ere. Ovo pruža pouzdanu hronološko referentnu tačku za mnoga druga arheološka nalazišta u jugoistočnoj Evropi.
Datiranje nalaza igra ključnu ulogu u arheologiji. Uvek je neophodno saznati koliko je stara grobnica, naselje ili pojedinačni objekat. Određivanje starosti nalaza iz praistorije bilo je moguće tek nekoliko decenija.
Za to se koriste dve metode: dendrohronologija, koja omogućava datiranje na osnovu sekvenci godišnjih prstenova na drveću, i radiokarbonsko datiranje, koje može izračunati približnu starost nalaza po stopi raspadanja radioaktivnog izotopa ugljenika 14 C koji se nalazi u drveću. prstenovi drveća.
Tim predvođen Institutom za arheološke nauke Univerziteta u Bernu sada je uspeo da precizno datira drvo sa arheološkog nalazišta Dispilio u severnoj Grčkoj, gde datiranje u godinu ranije nije bilo moguće, do različitih građevinskih aktivnosti između 5328. i 5140. PRE NOVE ERE. Istraživači su koristili čestice visoke energije iz svemira, koje se pouzdano mogu datirati u 5259. godinu pre nove ere. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Nature Communications.
Hronologije prstenova na drvetu i metoda 14 C imaju svoja ograničenja
Dendrohronologija koristi karakteristične obrasce širokih i uskih godišnjih prstenova rasta u drvetu, na koje utiču klimatski uslovi. Kao rezultat toga, drveni predmet se može datirati upoređivanjem širine prstena godišnjeg rasta sa već postojećim standardnim ili regionalnim hronologijama.
„U Centralnoj Evropi postoji hronologija prstenova drveća koja seže skoro 12.500 godina u prošlost—do 10.375. godine pre nove ere. Međutim, ova hronologija se odnosi samo na određene regione. Ne postoji konzistentna hronologija za region Mediterana“, kaže glavni autor studije, Andrej Maczkovski sa Instituta za arheološke nauke Univerziteta u Bernu.
Zbog toga se dendrohronološka datiranja iz ovog regiona moraju klasifikovati kao „lebdeća“ korišćenjem radiokarbonskog datiranja. Sve dok je drvo živo, ono apsorbuje radioaktivni izotop 14 C (radiougljenik) koji se nalazi u Zemljinoj atmosferi putem fotosinteze. Kada umre, više ne apsorbuje 14 C; izotop se raspada sa vremenom poluraspada od 5730 godina.
Laboratorijski metod merenja se zatim može koristiti da bi se odredilo koliko 14 C još uvek sadrži određeni prsten drveta i tako izračunalo približno vreme smrti drveta tokom poznatog poluživota.
„Međutim, tačnost takvih klasifikacija je u najboljem slučaju u rasponu od decenija“, kaže Maczkovski.
„Donedavno se smatralo da je dendrohronološko datiranje u godinu moguće samo ako je dostupna kontinuirana regionalna hronologija prstenova drveća, što je slučaj za praistorijske periode u samo tri regiona širom sveta: ovo su jugozapadne Sjedinjene Države, severni deo Alpsko podnožje i Engleska/Irska“, objašnjava Albert Hafner, profesor praistorijske arheologije na Univerzitetu u Bernu i viši autor studije.
Godine 2012. pojavilo se rešenje za problem: japanski fizičar Fusa Mijake otkrio je da ogroman priliv kosmičkih zraka, verovatno zbog sunčevih baklji, može da izazove porast sadržaja 14 C u atmosferi, koji se taloži u godovima drveća u odgovarajućim godinama. . Ovi šiljci se mogu tačno datirati na osnovu hronologije dugih prstenova drveća, a pošto su globalni događaji, oni su važne tačke sidrišta, posebno u regionima bez konzistentnih godišnjih hronologija prstena rasta.
„Mijake je prepoznao prve sidrišne tačke ove vrste i tako doveo do promene paradigme u praistorijskoj arheologiji“, kaže Hafner. Danas je desetak ovih događaja u Mijakeu poznato do 12.350. godine pre nove ere, a dva važna događaja 5259. i 7176. pre nove ere istraživači sa ETH Ciriha otkrili su tek 2022. godine.
U proteklih nekoliko vekova nisu zabeleženi takvi događaji sličnih razmera. Ako se događaj ove veličine, kao 5259. godine pre nove ere, dogodi danas, verovatno će imati katastrofalan efekat na telekomunikacije i elektroniku.
Istraživački tim iz projekta EKSPLO koji predvodi Univerzitet u Bernu uspeo je da uspostavi godišnju hronologiju prstena rasta u rasponu od 303 godine, koja se završava 5140. godine pre nove ere, analizom 787 komada drveta sa arheološkog nalazišta Dispilio na jezeru Orestida u severnoj Grčkoj. . Identifikovane faze naseljavanja pokazuju različite aktivnosti izgradnje kuća tokom 188 godina između 5328. i 5140. godine pre nove ere. Ovo precizno datiranje je moguće jer je postojao poznati događaj u Mijakeu tokom ovog perioda 5259. godine pre nove ere.
Istraživači sa ETH u Cirihu uspeli su da otkriju skok u sadržaju radiokarbona tokom ovog vremena radiokarbonskim datiranjem nekoliko pojedinačno definisanih godišnjih prstenova rasta. Stoga je bilo pitanje reprodukcije ovog vrha — koji se globalno odražava u godišnjim hronologijama prstena rasta sibirskog ariša, američkog bora i evropskog hrasta — na godišnjoj hronologiji prstena rasta iz Dispilia u Grčkoj i povezivanja sa tačkom sidrenja 5259. pne. .
„Balkan je stoga prvi region na svetu koji ima koristi od ove promene paradigme i koji može uspešno da odredi apsolutno datiranje nezavisno od doslednog kalendara“, kaže Hafner.
Maczkovski dodaje: „Očekujemo da se druge hronologije za region iz ovog perioda sada mogu brzo uzastopno povezati sa „Dispilio hronologijom“. Ovo otvara put ka razvoju regionalne dendrohronologije za južni Balkan“.
Na Balkanu se nalaze najstarija jezerska naselja u Evropi, čija se nalazišta datiraju nešto posle 6000. godine pre nove ere. Region je odigrao ključnu ulogu u ekspanziji poljoprivrede u Evropi.