Tri Amerikanca optužena za umešanost u „pokušaj državnog udara“ u Kongu

Tri Amerikanca optužena za umešanost u „pokušaj državnog udara“ u Kongu

Troje Amerikanaca su među uhapšenima nakon drskog pokušaja državnog udara u Demokratskoj Republici Kongo, vođenog od strane ekscentričnog opozicionog lidera Kristijana Malange. Incident je rezultirao smrću šest osoba, uključujući Malangu, dok su kongoanske vlasti uhvatile desetine drugih, među kojima su i tri Amerikanca. Ovaj dramatičan napad na predsedničku palatu i rezidenciju bliskog saveznika predsednika Feliksa Čisekedija odjeknuo je širom sveta.

Malanga, vođa opozicione grupe i bivši stanovnik Sjedinjenih Američkih Država, vodio je grupu koja je pokušala da sruši vladu Konga. Malanga, poznat po svojim ekscentričnim i kontradiktornim tvrdnjama, bio je u centru ovog pokušaja zajedno sa svojim 21-godišnjim sinom Marselom, koji je odrastao u Sjedinjenim Državama.

General Silvain Ekenge, portparol kongoanske vojske, izjavio je da su napadači savladani u ranim jutarnjim satima u nedelju. Malanga je poginuo u sukobu sa predsedničkim čuvarima, a situacija je sada „pod kontrolom“. Napad je rezultirao smrću Malange i nekoliko drugih učesnika, dok su mnogi uhapšeni.

Marsel Malanga, sin opozicionog lidera, uhapšen je tokom napada. Njegova majka, Britni Sojer, insistira na njegovoj nevinosti, tvrdeći da je njen sin samo pratio svog oca. Marsel je na društvenim mrežama prikazivan kao običan mladić, često objavljujući video snimke na kojima diže tegove ili pozira sa novcem.

Kristijan Malanga se predstavljao kao uspešan emigrant i lider opozicije u egzilu. Međutim, njegova prošlost u Sjedinjenim Državama uključuje optužbe za nasilje i probleme sa zakonom. Malanga je osuđivan za napad vatrenim oružjem i nasilje u porodici. Uprkos ovim optužbama, tvrdio je da je vodio politički pokret protiv trenutnog režima u Kongu.

Jedan od uhapšenih Amerikanaca je Bendžamin Ruben Zalman-Polun, bivši student Univerziteta Kolorado i Univerziteta Džordžtaun. On je bio povezan sa Malangom putem kompanije za iskopavanje zlata osnovane u Mozambiku. Zalman-Polun ima prošlost povezanu sa trgovinom drogom, zbog čega je bio osuđivan u Sjedinjenim Državama.

Treći Amerikanac uključen u napad nije identifikovan u javnosti. Ambasada Sjedinjenih Država u Kinšasi izjavila je da je svesna mogućeg učešća svojih građana i da sarađuje sa vlastima u istrazi.

Dino Mahtani, nezavisni istraživač afričkih pitanja, spekuliše da je Malanga možda bio manipulisan ili izdan, s obzirom na nesmotrenost napada. Mahtani navodi da je teško zamisliti kako su napadači mislili da mogu preuzeti kontrolu nad državom Kongo ovako improvizovanim napadom.

Ovaj neuspeli pokušaj državnog udara ističe složenost političkih tenzija u Kongu i uključivanje stranih državljana u unutrašnje sukobe zemlje. Dalja istraga će biti neophodna da se razjasne sve okolnosti i motivi iza ovog drskog napada.