Biomarkeri trombocita bacaju svetlo na potencijalne faktore rizika za sindrom iznenadne smrti odojčadi

Biomarkeri trombocita bacaju svetlo na potencijalne faktore rizika za sindrom iznenadne smrti odojčadi

U novoj studiji, istraživači su ispitali da li su trombociti, koji imaju serotonin (5-HT) i 14–3–3 signalne puteve slične moždanim neuronima, abnormalni kod sindroma iznenadne smrti novorođenčadi (SIDS). Oko 40% slučajeva SIDS-a ima abnormalnosti u serotoninu i 14–3–3 puteva u oblastima moždanog stabla povezane sa hipoksijom, dahtanjem i uzbuđenjem. Nije poznato da li su trombociti, koji imaju sličan serotonin i 14–3–3 puteve, takođe abnormalni kod SIDS-a.

U ovoj studiji, istraživači su otkrili da trombociti u postmortalnoj krvi iz slučajeva SIDS-a imaju značajno veći serotonin u plazmi i intratrombociti i niži intratrombocitni 14–3–3 zeta i glikoprotein IKS na površini trombocita (koji je indirektno povezan sa 14–3–3) nego kontrole. Istraživanje je objavljeno u časopisu Naučni izveštaji.

Prisustvo u SIDS-u i trombocita i serotonina moždanog stabla i 14–3–3 abnormalnosti ukazuju na globalnu disregulaciju ovih puteva. Biomarkeri trombocita i plazme mogu pomoći u forenzičkom određivanju SIDS-a i imaju potencijal da predvide rizik od SIDS-a kod žive bebe.

Istraživači, koji su ranije otkrili abnormalnosti u serotoninu i proteinu 14–3–3 u mozgu novorođenčadi koja umiru od sindroma iznenadne smrti novorođenčadi (SIDS), sada su otkrili da se ove abnormalnosti mogu identifikovati u SIDS trombocitima (male ćelije koje cirkulišu u krvi) .

Njihov rad otvara mogućnost da budući testovi zasnovani na ovim biomarkerima trombocita mogu pomoći u razlikovanju SIDS-a od drugih uzroka smrti novorođenčadi ili ukazati na rizik od SIDS-a kod žive bebe.