Istraživanje ekstrema u potrazi za životom na Marsu

Istraživanje ekstrema u potrazi za životom na Marsu

Ljudi bi mogli pretpostaviti da se potraga za životom na Marsu završila kada su NASA-ini prvi roveri poslali slike puste, negostoljubive površine planete. Međutim, kako naučnici proširuju svoje razumevanje ekstremnih uslova u kojima život može da cveta ovde na Zemlji – i proširuju svoje predstave o tome kako bi vanzemaljski život mogao da izgleda – potraga za životom na Marsu se nastavlja.

Poslednjih godina, misije NASA-e su pronašle dokaze o obilju perhloratnih soli na površini Marsa. Perhloratne soli mogu da se sakupljaju i kombinuju sa vodom iz atmosfere da bi formirale koncentrovane rastvore koji se nazivaju slani rastvori. Pošto je tečna voda toliko neophodna za život, NASA je svoju strategiju u potrazi za životom na Marsu opisala kao „prati vodu“. Kao rezultat toga, perhloratni slanici su privukli veliku pažnju.

U novom istraživanju objavljenom u časopisu Nature Communications, istraživači sa Fakulteta bioloških nauka proučavali su u laboratoriji kako jedinstveno geohemijsko okruženje na Marsu može oblikovati život u prošlosti ili sadašnjosti.

Tim, koji je predvodio docent Aaron Engelhart, pogledao je dve vrste ribonukleinskih kiselina (RNA-molekule koji su neophodni za poznate žive organizme) i proteinskih enzima sa Zemlje da bi videli da li i kako funkcionišu u perhloratnim slanicima. Našli su:

„Uzeti zajedno, ovi rezultati pokazuju da je RNK jedinstveno pogodna za veoma slana okruženja koja se nalaze na Marsu, i da bi se mogla naći na drugim telima u svemiru“, rekao je Engelhart. „Ova ekstremna tolerancija soli mogla bi uticati na to kako se život možda formirao na Marsu u prošlosti, ili kako se formira u uslovima na Marsu danas.

Tim nastavlja da istražuje hemiju hlorisanja koju su pronašli, kao i druge reakcije koje RNK može da izvede u uslovima visokog sadržaja soli.