Skoro tri četvrtine stanovništva Sjedinjenih Država prima vodu za piće koja sadrži fluor, što je praksa koja je počela 1945. kako bi se sprečilo propadanje zuba. Ali nedavne studije sugerišu da izloženost fluoridu može naneti štetu fetusu ako se konzumira tokom trudnoće, kritičnog perioda za razvoj mozga.
Nova studija, koju su predvodili istraživači sa Medicinskog fakulteta Keck u USC, analizirala je više od 220 parova majka-dete, prikupljajući podatke o nivoima fluora tokom trudnoće i ponašanju deteta u dobi od tri godine. Istraživači su otkrili da je povećanje izloženosti fluoridu od 0,68 miligrama po litru povezano sa skoro dvostrukom šansom da dete pokaže neurobihejvioralne probleme u opsegu koji se smatra blizu ili na nivou koji ispunjava kriterijume za kliničku dijagnozu.
Nalazi su objavljeni u JAMA Network Open.
„Žene sa višim nivoom izloženosti fluoridu u svojim telima tokom trudnoće su imale tendenciju da svoju trogodišnju decu više procenjuju u vezi sa ukupnim neurobihejvioralnim problemima i simptomima internalizacije, uključujući emocionalnu reaktivnost, anksioznost i somatske tegobe“, rekla je dr Trejsi Bestain, dr. vanredni profesor kliničke populacije i javnozdravstvenih nauka i viši autor studije.
Ovi nalazi na populacijskom nivou doprinose postojećim dokazima iz studija na životinjama koji pokazuju da fluorid može štetiti neurorazvoju, kao i podacima iz studija sprovedenih u Kanadi, Meksiku i drugim zemljama koje pokazuju da je prenatalna izloženost fluoru povezana sa nižim IK-om u ranom detinjstvu.
Istraživači se nadaju da nova otkrića pomažu u prenošenju rizika od konzumiranja fluora tokom trudnoće kreatorima politike, zdravstvenim radnicima i javnosti.
„Ovo je prva studija bazirana u SAD koja ispituje ovu povezanost. Naši nalazi su vredni pažnje, s obzirom da su žene u ovoj studiji bile izložene prilično niskim nivoima fluorida – nivoima koji su tipični za one koji žive u fluorisanim regionima u Severnoj Americi“, rekla je dr Ešli Malin, docent epidemiologije na Koledžu za javno zdravlje i zdravstvene profesije Univerziteta Floride i Medicinskom koledžu i glavni autor ove studije.
Malin je sproveo istraživanje delimično kao postdoktorski stipendista na Medicinskom fakultetu Keck.
Podaci za studiju došli su iz Centra za ekološke zdravstvene disparitete (MADRES) za rizike za majku i razvoj na Medicinskom fakultetu Keck. MADRES prati pretežno latinoameričke porodice u Los Anđelesu od trudnoće do detinjstva.
„Ukupni cilj MADRES-a je smanjenje efekata zagađivača životne sredine na zdravlje i dobrobit marginalizovanih zajednica“, rekao je Bastain, ko-direktor MADRES-a.
Istraživači su analizirali 229 parova majka-dete, izračunavajući izloženost fluoru iz uzoraka urina prikupljenih tokom trećeg trimestra trudnoće. Većina uzoraka urina sakupljena je od žena koje su postile, što poboljšava tačnost hemijskog testiranja. Deca su zatim procenjena u dobi od tri godine koristeći Kontrolnu listu ponašanja dece u predškolskom uzrastu, koja koristi izveštaje roditelja za merenje socijalnog i emocionalnog funkcionisanja deteta.
Deca izložena dodatnih 0,68 miligrama po litru fluorida u materici imala su 1,83 puta veću verovatnoću da pokažu probleme u ponašanju koji se smatraju klinički značajnim ili granično klinički značajnim. Konkretno, deca izložena većoj količini fluora imala su više problema sa emocionalnom reaktivnošću, somatskim tegobama (kao što su glavobolja i bolovi u stomaku), anksioznošću i simptomima povezanim sa autizmom.
Nije pronađena povezanost sa nekoliko drugih neurobihejvioralnih simptoma, uključujući „eksternalizirajuće ponašanje“ kao što su agresija i problemi sa pažnjom.
Trenutno ne postoje zvanične preporuke za ograničavanje potrošnje fluora tokom trudnoće, ali istraživači se nadaju da ovi nalazi mogu pomoći da se stimulišu promene.
„Nema poznatih koristi za fetus od unosa fluorida“, rekao je Malin. „A ipak, sada imamo nekoliko studija sprovedenih u Severnoj Americi koje sugerišu da može postojati prilično značajan rizik za mozak u razvoju tokom tog vremena.“
Zatim će istraživački tim istražiti kako izloženost fluoru tokom trudnoće može uticati na razvoj mozga kod novorođenčadi u studiji MADRES. Dodatne studije u drugim regionima zemlje takođe mogu pomoći da se utvrdi obim problema i najbolji put napred, rekao je Bastain.
„Iako je ovo prva studija o izloženosti fluoridu tokom trudnoće u SAD, hitno je potrebno više studija da bi se razumeli i ublažili uticaji na celokupnu populaciju SAD“, rekla je ona.