Južna Koreja i Britanija započinju veliki međunarodni samit o veštačkoj inteligenciji u Seulu ove nedelje, na kojem vlade planiraju da vrše pritisak na tehnološke firme o bezbednosti veštačke inteligencije.
Sastanak je nastavak inauguracionog globalnog samita o AI bezbednosti u Blečli parku u Britaniji prošle godine, gde su desetine zemalja izrazile svoje strahove pred vodećim AI firmama u vezi sa rizicima koje predstavlja njihova tehnologija.
Bezbednost je ponovo na dnevnom redu samita AI u Seulu koji počinje u utorak i očekuju se predstavnici vodećih kompanija za veštačku inteligenciju, uključujući proizvođača ChatGPT OpenAI, Google DeepMind, francusku AI firmu Mistral, Microsoft i Anthropic.
„Kao i svaka nova tehnologija, veštačka inteligencija donosi nove rizike, uključujući namernu zloupotrebu od strane onih koji žele da nam nanesu štetu“, rekli su južnokorejski predsednik Ioon Suk Ieol i britanski premijer Riši Sunak u ponedeljak u zajedničkom članku.
„Međutim, sa novim modelima koji se objavljuju skoro svake nedelje, još uvek učimo gde se ovi rizici mogu pojaviti“, rekli su u tekstu, koji su objavili južnokorejski dnevnik JoongAng Ilbo i britanski list i.
Stratosferski uspeh ChatGPT-a ubrzo nakon njegovog objavljivanja 2022. izazvao je zlatnu groznicu u generativnoj veštačkoj inteligenciji, pri čemu su tehnološke firme širom sveta ulagale milijarde dolara u razvoj sopstvenih modela.
Generativni AI modeli mogu da generišu tekst, fotografije, audio, pa čak i video iz jednostavnih uputstava, a njegovi zagovornici su ih najavili kao napredak koji će poboljšati živote i poslovanje širom sveta.
Ali kritičari, aktivisti za ljudska prava i vlade upozoravaju da se mogu zloupotrebiti u raznim situacijama, uključujući manipulaciju biračima putem lažnih vesti ili takozvanih „deepfake“ slika i video snimaka političara.
Mnogi su pozvali na međunarodne standarde koji bi upravljali razvojem i upotrebom veštačke inteligencije.
„Kada se sastanemo sa kompanijama na samitu AI u Seulu, zamolićemo ih da učine više da pokažu kako procenjuju i reaguju na rizik unutar svojih organizacija“, napisali su Ioon i Sunak.
„Takođe ćemo preduzeti sledeće korake na oblikovanju globalnih standarda koji će izbeći trku ka dnu.
Samit u Seulu dolazi nekoliko dana nakon što je OpenAI potvrdio da je raspustio tim posvećen ublažavanju dugoročnih opasnosti od napredne veštačke inteligencije.
Dvodnevni samit će biti delimično virtuelni, sa mešavinom sesija iza zatvorenih vrata i nekih otvorenih za javnost u Seulu.
Međutim, grupa od šest južnokorejskih organizacija civilnog društva, uključujući istaknutu Narodnu solidarnost za participativnu demokratiju, kritikovala je organizatore samita što ne uključuju više zemalja u razvoju.
„Bilo bi korisno razgovarati o međunarodnim normama za veštačku inteligenciju na otvorenijem forumu gde sve zemlje i različiti akteri iz celog sveta mogu ravnopravno da učestvuju, umesto u elitnom klubu nekoliko razvijenih zemalja“, rekli su u zajedničkoj izjavi o Ponedeljak.
Pored bezbednosti, na samitu će se razgovarati o tome kako vlade mogu da pomognu u podsticanju inovacija, uključujući istraživanje veštačke inteligencije na univerzitetima.
Učesnici će takođe razmotriti načine da osiguraju da je tehnologija otvorena za sve i da može pomoći u rešavanju problema kao što su klimatske promene i siromaštvo.
„Prošlo je samo šest meseci otkako su se svetski lideri sastali u Blečliju, ali čak i u ovom kratkom vremenskom periodu, pejzaž veštačke inteligencije se dramatično promenio“, rekli su Jun i Sunak.
„Tempo promena će samo nastaviti da se ubrzava, tako da se i naš rad mora ubrzati.
Francuska će biti domaćin sledećeg samita o AI bezbednosti.